Takip Et

Güncel

10 Ekim Davası’nda sona geliniyor: Karardan önceki son anmamız

Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler, katliamın 33. ayında anıldı. Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, “Karar verilmeden önceki son anmamız. Hala burada bir anıt yok” diyerek duruşmaya katılım çağrısında bulundu

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirilenler katliamın 33. ayında Ankara Garı önünde anıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) tarafından her ayın 10’unda yapılan anmaya, yaşamını yitirenlerin yakınları, yaralılar, sendika temsilcileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara il yönetimi ve HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu katıldı.

Anmada konuşan 10 Ekim Derneği Başkanı ve dava avukatı Mehtap Sakinci Coşgun, bu zamana kadar yapılması gerekenleri talep ettiklerini ancak gelinen noktada birçok hukuksuzlukla karşılaştıklarını belirtti. Mehtap, “Biz biliyoruz ki kendimiz söyleyip kendimiz dinlemiyoruz. Mutlaka sesimiz duyuluyor ve duyulacak. Ankara Katliamı yargılamasında sona gelinen noktada bütün dünya bunu konuşacak. Bütün dünya bu katliama verilen cezaları ve yapılan haksızlıkları konuşacak. Bizde bunu teşhir etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Karardan önceki son anmamız’

Gerçek faillerin yargılanmadığını vurgulayan Mehtap, “Belki de 50-100 yıl artık ne kadar dayanabilirsek, buradaki son kişi ölünceye kadar bunun mücadelesini sürdüreceğiz. Bu yargılamada dünya basını bizi konuşacak. Bu karar verilmeden önceki son anmamız. Hala burada bir anıt yok. Artık sabrımız tükendi” ifadelerini kullandı. Mehtap, Sincan’a taşınan ve kararın verileceği 30 Temmuz-2 Ağustos tarihlerindeki duruşmaya çağrıda bulundu.

Umarım tren rayları da ‘terörist’ ilan edilmez’

Ardından konuşan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, iktidarın politikalarına karşı çıkan tüm kesimlerin “terörist” ilan edildiğini söyledi. Filiz, şöyle devam etti: “Böyle bir devletle karşı karşıyayız. Aynı akılla bu politikaları yürütmeye devam edeceklerini dün gece itibarı ile de açıklamış oldular. Yine savaş ve rant politikası. Ama iktidarlar geçicidir. Çok iktidar gördük. Bu ülkede mücadelenin kalıcı olduğunu biliyoruz. Hükümetten bu katliamı önlemeyenler, bugün Meclis’in çöplüğünün önüne fotoğrafı konanlar o sorumlularda yargılanacaklar.”

Çorlu’da yaşanan tren faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığında bulunarak, “Umuyorum ki tren rayları ‘terörist’ ilan edilmeyecek. Çünkü aslında hepimiz ne olduğunu biliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından aileler ve kurum temsilcileri, geçici anıtın bulunduğu bölgeye karanfil bıraktı. Ardından Filiz Kerestecioğlu ve HDP Ankara il yöneticilerinden oluşan bir heyet, Çorlu’da yaşanan katliam nedeniyle Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na (BTS) ziyarette bulundu.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler