Takip Et

Emek

3.Havalimanı’nda hukuk yok, esir kampı manzarası var

3.Havalimanı’ndaki ağır çalışma koşulları ve artan iş cinayetlerine karşı 14 Eylül’de iş durdurarak direnişe geçen, 15 Eylül’de sabaha karşı polis ve jandarma saldırısı sonucu gözaltına alınan yüzlerce inşaat işçisinden hala haber alınamıyor. Resmi gözaltı işleminin bile uygulanıp uygulanmadığı bilinmezken milletvekillerinin ve avukatların dahi bilgi alması engelleniyor

HDP İstanbul Milletvekili Avukat Züleyha Gülüm, ilk günden bu yana hem şantiyede hem de karakol önünde işçilerin yanında durarak yaşananları yakından takip ediyor. Sendika.Org’a konuşan Gülüm, yüzlerce işçinin gözaltına alınmasında hukuki gerekliliklerin yerine getirilmediğini, avukatların hiçbir şekilde bilgi alamadığını ve karakola giremediğini aktardı.

“Valilik talimatı”

Gülüm gözaltı sürecinin olması gerektiği gibi işlemediğini, valiliğin kendini savcılık yerine koyduğunu aktardı: İşçiler gözaltına alındıklarında kimlik tespiti bile ertesi gün öğleden sonra yapıldı. Karakolun önüne gittiğimizde ‘Sizi alamayız, valilik talimatı var’ deniyor. İşçiler gözaltına alındıysa bu talimatı veren bir savcının olması gerekir. Soruşturmayı kim yürütüyor o bile bilinmiyor. Karakol önünde bize söylenenden anladığımız talimat Valilikten geliyor.

Esir kampı gibi

Gülüm’ün işçilere nasıl muamele edildiğine dair aktarımları kölelik koşullarını akla getiriyor: Gözaltından serbest bırakılanların hastanede doktora götürülmesi gerekiyor normalde. Ancak gözaltına alınan ve serbest bırakılan işçiler karakol çıkışına getirilen ve açık alanda bulunan iki doktora gösterildi. Doktorlar sadece ‘Bir şeyin var mı?’ diye sordular. Serbest bırakılan işçiler, işverenin araçları ile güvenlik eşliğinde şantiyeye götürüldü. İşçilerin ne sendika temsilcileri ne de bizlerle hiçbir şekilde temas kurulmasına izin verilmedi.Şantiyede de işçilerin baskı altında olduğunu, sürekli kimlik kontrolü yapılıp gözaltılar yapıldığı bilgisi de mevcut.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler