Takip Et

Güncel

Abdullah Cömert’i katleden polisin cezası yargıtay tarafından fazla bulundu

Yargıtay, Hatay’daki Gezi ayaklanması sırasında Abdullah Cömert’in ölümüne yol açan sanık polis Ahmet Kuş’a verilen 13 yıl dört ay hapis cezasını fazla buldu

Yargıtay, Hatay’daki Gezi ayaklanması sırasında Abdullah Cömert’in ölümüne yol açan sanık polis Ahmet Kuş’a verilen 13 yıl dört ay hapis cezasını fazla buldu. Yargıtay 1. Ceza Mahkemesi, sanık polis Kuş’un “bilinçli taksirle öldürme”den değil, “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan yargılanması gerektiğini ifade ederek, Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı bozdu.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; kararında Gezi Direnişi’ni “şiddet eylemi” olarak nitelendiren Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanık Kuş’un, gaz tüfeğiyle atış yaptığını anlattı. Sanık Kuş’un Cömert’in ölümüne yol açtığının kaydedildiği kararda, şu ifadeler yer aldı:

“Sanık Ahmet Kuş’un görevli polis memuru olduğu ve göstericileri dağıtmak için müdahalede bulunduğu esnada gaz tüfeğiyle atış yaptığı ve bu atışlardan birinin ölen Abdullah Cömert’in başına isabet etmesiyle ölümüne sebebiyet verdiği olayda; sanığın öldürme ya da yaralanma kastıyla hareket ettiğini gösteren kesin ve inandırıcı delilleri bulunmadığı ancak gaz tüfeğiyle atış yapma eğitimi alan ve gaz fişeğinin birine isabet sonucu yaralama ya da ölüme sebebiyle vereceğini bilmesi gereken sanığın, atış yaptığı sırada gerekli dikkati ve özeni göstermeyerek göstericileri dağıtmak amacıyla tüfeği ateşlediği bu esnada ölenin isabet aldığı anlaşılmakta; eylemin oluşa göre ‘bilinçle taksirle öldürme’ suçunu oluşturduğu gözetilmeden suç vasfında yanılgıya düşülerek yazılı biçimde ‘kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ suçundan hüküm kurulması, yasaya aykırı olup, sanık müdafinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmekle, hükmün tebliğnamedeki düşünce gibi bozulmasına oybirliğiyle karar verildi.” denildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler