Takip Et

Güncel

Adalet nöbeti 78. haftada

Adalet Nöbeti 78. haftasında milletvekili Züleyha Gülüm’ün katılımıyla gerçekleştirildi

Tutuklu meslektaşları ile dayanışmak amacıyla hukuk örgütleri tarafından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başlatılan Adalet Nöbeti, 78. haftasında da devam etti. “Herkes için adalet” pankartının açıldığı eyleme HDP İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy da destek verdi.

Eylemde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, ülkenin adalete olan ihtiyacından dolayı bir kez daha Adalet Nöbeti’nde olduklarını belirterek, toplumsal muhalefete yönelik baskı ve zulüm politikalarına karşı bir araya geldiklerini söyledi. OHAL döneminden çok daha fazla baskıyla yöneten bir iktidar ile karşı karşıyayız. Yeniden yapılacak yerel seçimlerde kayyum tehdidiyle halkın iradesi gasp edilmeye çalışılıyor. Belediye başkanlarının, meclis üyelerinin tutuklulukları devam ediyor. Tüm toplumsal muhalefete ‘Düşüncelerinizi açıklarsanız hepinizin sonu cezaevidir’ diyerek tehditler ediliyor. Kadınlara yönelik düşmanca politikalar devam ediyor. Kadınların yıllardır mücadeleyle kazandığı hakları gasp etmeye çalışıyor. Meslektaşlarımız devletin politikasının yanlışlarını vurguladığı için yargılanmaya devam ediyor” diye konuştu.

Gülüm’ün ardından söz alan Avukat Didem Baydar Ünsal, adaletin dev yapılardan oluşan sarayların içinde olmadığını belirtti. Adaletin, her yerde, her koşulda ve hep birlikte mücadele edilerek kazanılacağının altını çizen Ünsal, “Bizler görevimizi yapmaya çalıştığımız iş yerlerimizden, bürolarımızdan, mahkeme salonlarından, adliyelerden kovuluyoruz. Hakim, savcı odalarına, kalemlere, mahkeme salonlarına avukatların alınmadığı, savunma hakkının hiçe sayıldığı bir düzende avukatlık yapmaya çalışıyoruz. Yine de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Kısılmaya çalışılan en gür sesimizle her yerde adalet istiyoruz, her yerde hakkı, adaleti ve özgürlüğü arıyoruz, arayacağız. Haksızlık karşısında eğilmektense onu elimizle, dilimizle, aklımızla, yüreğimizle tüm benliğimizle düzeltmeye çalışacağız. Ama eğilmeyeceğiz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlara dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler