Takip Et

Güncel

Ajanlık için HDP’ye gönderilenler daha sonra öldürülmek istendi!

Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’nın ağabeyi Mehmet Said Atilla’nın, ilçenin büyük ailelerinden Bagara Aşireti’ni ajan faaliyetleri için HDP’ye kattığı, sonrasında aşirete dönük şantajının karşılık bulmaması üzerine ise tasfiye için kiralık katil tuttuğu ortaya çıktı

Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’nın ağabeyi Mehmet Said Atilla’nın, ilçenin büyük ailelerinden Bagara Aşireti’ni ajan faaliyetleri için HDP’ye kattığı, sonrasında aşirete dönük şantajının karşılık bulmaması üzerine ise tasfiye için kiralık katil tuttuğu ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansından Arjin Dilek Öncel’in haberine göre, Urfa’nın Akçakle ilçesinin büyük ailelerinden biri olan Bagara Aşireti’ne mensup M.Ç., Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’nın ağabeyi olan Ceylanpınar Belediyesi eski Başkanı Mehmet Sait Atilla’nın kendisini öldürmek için kiralık katil tuttuğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunan M.Ç., kendisini öldürmek için tutulan şahsın beyanları üzerine savcıya ifade verdi.

Savcılığa ifade verdi

29 Ocak 2018 tarihinde suç duyurusunda bulunan M.Ç., ifadesinde kendisini ve ailesini şöyle tanıttı: “C.Ç. benim babam olur. Babam 3 dönem Demokrat Parti il encümenliği yaptı. Aynı zamanda Bagara Aşireti lideridir. Bizler aşiret olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bizler aşiret olarak her zaman Atilla (Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla) ailesinin yanında yer aldık.”

‘Ajanlık için HDP’ye katıldık’

Daha sonra Mehmet Said Atilla (Menderes Atilla’nın ağabeyi) ve koruması Casim Evsine’nin kendilerini Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) göndererek orada olup bitenleri, ne yaptıklarını öğrenmelerini istediklerini savcıya aktaran M.Ç., “Onları çökertmek için bizi yolladı. Biz de HDP partisine aşiret olarak geçme süsü verdik. Atilla ailesi bizim orada fotoğraflarımızı çekip, bizlere şantaj için kullandı. Atilla ailesi bize; ‘ya bize itaat eder hep yanımızda kalırsınız ya da bu fotoğrafları devletin her kurumuna gönderip, sizi bitiririz’ diyerek şantajda bulundu” şeklinde ifade verdi.

‘Öldür’ talimatı!

İfadesinin devamında, Mehmet Sait Atilla ve koruması Casim Evsine’nin kendilerine dönük Ahmet Aziz isimli Iraklı bir mülteciyi kimlik ve para karşılığında tuttuğunu söyleyen M.Ç, “Mülteciye; ‘bu aileden birlerini ya öldür, ya da evine, arabasına,  işyerine bomba, silah koyup daha sonra polise yakalat ve ortadan kaybol teklifinde’ bulunmuşlar. Benim ve akrabalarımın can güvenliği yoktur. Can güvenliğimin sağlanmasını istiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi Mehmet Sait Atilla ve koruması Casim Evsine’den şikayetçiyim” dedi.

Vatandaşlık vaat edildi

Savcılığa verdiği bu ifadenin ardından Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan M.Ç., kendisini öldürmek için tutulan kişinin gelip, itirafta bulunduğunu paylaştı.

M.Ç,, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “24 Aralık 2017 tarihinde telefon geldi. Önce babamı ve evde olup, olmadığını sordular. Bir erkek evimize geldi. Ceylanpınar’da yaşayan bir mülteciydi. Bana; ‘kendine mukayyet ol. Seni ördürecekler’ dedi. Adam, Sait Atilla’nın kendisine beni sınıra götürmesini, orada beni öldürmesini söylüyor. Daha önce kaçakçılık yaptığım için ‘zaten kaçakçıdır. Kaçakçılık yaparken öldürüldü süsü ver. Bunu yapamazsan aracına kalaşnikof koy, ihbar et onu. Bunun üzerine seni Türkiye vatandaşı yaparız’ diyor.”

Yanında korumasını aradı

Kendisine itirafta bulunan şahsa önce inanmadığını belirten M.Ç., bu nedenle somut bir kanıt istedi. M.Ç., sonrasında yaşananları ise “O da benim yanımda Said’in koruması Casim’i aradı. Casim ile konuşmalarını kaydettim. Bu konuşmalar şu an elimde mevcut. Bir ay sonra can güvenliğimin olmadığını düşünüp, savcılığa gittim” sözleriyle aktardı.

Yapılan bu suç duyurusu üzerine başlatılan 2018/193 sayılı soruşturma dosyasında bu güne kadar herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı öğrenildi.

Baggara Aşireti üyesi M.Ç.’nin bahsettiği HDP’ye katılım 2015 Kasım’ında gerçekleşti. O dönem düzenlenen katılım töreninde aşiret üyelerinin bir kısmı “Kürt-Türk kardeştir, bölen keleştir” sloganı attığı biliniyor.

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler