Takip Et

Güncel

AKP’nin Gezi Direnişi kabusu ders kitaplarına yansıdı

Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı 12. sınıfların ders kitabı olan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında Gezi Parkı direnişine yer verildi. Gezi direnişi kabusunu her defasında itiraf eden Erdoğan ve partisi AKP, bununla da yetinmeyerek Gezi direnişini karaporopaganda olarak ders kitaplarına geçirdi

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre MEB tarafından hazırlanan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında Gezi direnişi “Hükümetten rahatsızlık duyan ve eylemleri organize eden kesimler, hükümetin ekonomik ve demokratikleşme alanında attığı adımların kendi ayrıcalıklarını sonlandırmasından hoşnut değildi” cümleleriyle anlatıldı. Eylemlerin farklı sermaye gruplarının iş birliği ve yabancı istihbarat güçlerinin etkisinde yapıldığı iddia edildi.

‘AKP kendi tarihini yazıyor’

Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Akyol, AKP Hükümeti’nin birçok konuda olduğu gibi yine bu konuyu da çarpıtarak halka sunduğunu vurgulayarak, bunun istediği nesli yaratma noktasında atılan adımlardan biri olduğunu vurguladı. Akyol, “İnsanların kendiliğinden gelişen tepkisini, Türkiye’nin her ilinde kendine özgü taleplerle sokağa çıkan halkın, emekçilerin taleplerini görmezden gelmektir. Her şeyde olduğu gibi Gezi direnişini de dış güçlerle ilişkilendiren AKP, 4+4+4 ile birlikte yapmaya çalıştığı gerici, dinci ve en küçük hak mücadelesini dahi terörize etme çabalarından biridir. Bunun kabul edilebilir bir yanı asla olamaz” dedi. Herkesin içinde olduğu yaşadığı bu süreci öğrencilere verdiği ders kitabı ile çarpıttığını vurgulayan Akyol, “AKP sil baştan bir tarih yazıyor. Ders kitaplarında verilen tarihi kabul ettiğimiz anlamında değil, ancak AKP kendi tarihini yazmaya çalışıyor” diye ekledi.

EGEÇEP Dönem Sözcüsü Fırat Korkmaz ise Gezi sürecinin çevre adına yola çıktığını hatırlatarak ilerleyen süreçte herkesin kendi talebi ile alanda olduğu bir dönem olarak yerini aldığını söyledi. Korkmaz, “O dönemin çarpıtılarak ders kitaplarında yerini bulması karşı çıkılması gereken bir durumdur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da öğrencilere verilen o dönemin çarpıtılmış halidir. Kesinlikle reddetmek gerekir” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler