Takip Et

Güncel

Alican Önlü’den Tunceli Valisi’ne yasak tepkisi

HDP Dersim Miletvekili Alican Önlü, Munzur Festivali’nin yasaklanmasına tepki gösterdi. Önlü, “Bu buluşmayı yasaklamak, halkların birlikte yaşam arzusunu ve isteğini bastırmak ve engellemek anlamına gelmektedir” dedi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, 26-29 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan ancak Tunceli Valiliği kararı ile yasaklanan “Özgürlüğün ve Mücadelenin Kadim Topraklarında Munzur’un Coşkusuyla Buluşalım” festivaline ilişkin yazılı açıklama yaptı. Önlü yaptığı açıklamada, “18 yıldır süregelen bu gelenek iki yıldır sözde güvenlik gerekçeleri ile yasaklanmaktadır” diyerek tepki gösterdi.

‘Doğa festi̇vali̇ sadece Dersi̇mli̇leri̇n deği̇l’

Açıklamada, “Bu buluşmayı yasaklamak, halkların birlikte yaşam arzusunu ve isteğini bastırmak ve engellemektir” diyen Önlü, “Yıllardır düzenlenmekte olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali sadece Dersim halkının değil, Kürtlerin ve Türkiye halklarının da doğa, sanat ve inançlarıyla birlikte yaşam bulabileceğini göstermiştir. Bu buluşmayı yasaklamak, halkların birlikte yaşam arzusunu ve isteğini bastırmak ve engellemek anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Tunceli̇ Dersi̇m’i̇ bi̇r kez daha yasaklamiştir’

Önlü, açıklamanın devamında şunları belirtti: “İnkâr, asimilasyon ve yok saymanın adı olan Tunceli, Dersim’i bir kez daha yasaklamıştır. 18 yıldır Kürt coğrafyasının kendi kültürüne ve doğasına sahip çıkma konusundaki kararlılığının ifadesi olan Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin genel geçer ve hiçbir haklı dayanağı olmayan hukuksuz gerekçelerle yasaklanmasını kınıyoruz. İnkâr, asimilasyon ve yok saymanın adı olan Tunceli, Dersim’i bir kez daha yasaklamıştır. Yasaklanan sadece bir festival değildir. Yasaklanan Dersim halkı, doğası, kültürü ve inancıdır. Yine bu kararla dünyanın dört bir yanından festivale katılan binlerce insan, sanatçı, yazar ve aydın da cezalandırılmaktadır. Bizler bu yasağı tanımıyoruz. OHAL’lerle, yüksek yetkili valilerle, kayyumlarla, KHK’larla, HES’lerle Dersim halkına ve doğasına yönelik yaratılmak istenen bu korku imparatorluğu bizleri yıldıramayacaktır.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler