Takip Et

Güncel

Almanya’daki gazeteci ve insan hakları örgütleri, Erdoğan’ın ziyaretini protesto edecek

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) ve Uluslararası Af Örgütü, Erdoğan’ın ziyaretini protesto etmek amacıyla Berlin Merkez Tren İstasyonu’nda 28 Eylül Perşembe günü ortak bir gösteri düzenleyeceği belirtildi

28-29 Eylül 2018 tarihinde Almanya’ya gidecek olan TC cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto çağrıları artarak devam ediyor. Türkiye-Kuzey Kürdistan’lı devrimci ve demokratik kurumların ardından bir açıklama yapan Alman Gazeteciler Sendikası(DJV) ve Uluslararası Af Örgütü Erdoğan’ı protesto edeceklerini belirttiler.

Türkiye’de muhalif gazetecilerin acımasızca yargıladığını belirten, DJV Başkanı Frank Überall, Erdoğan’ın Almanya’da askeri törenle karşılanmasının Türkiye’de yargılanan gazeteciler açısından bir ‘tokat’ niteliği taşıdığını söyledi.

‘Basın özgürlüğünün ortadan kaldırılması Türkiye’nin içişleridir demek anlamına gelir’

Überall, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’in Erdoğan’ı Almanya’da askeri törenle karşılayarak olmasını değerlendiren Überall, “Düzenlenecek askeri karşılama ile Basın özgürlüğünün ortadan kaldırılmasının Türkiye’nin içişleri olduğu ve bunun Almanya ile diplomatik ilişkileri bozmayacağı yönünde bir işaret verilecektir” yorumunda bulundu.
Uluslararası Af Örgütü de yaptığı açıklamada Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılması ve Meşale Tolu’nun yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması sonrasında da Türkiye’de bağımsız gazetecilerin durumunun iyileşmediğine dikkat çekti.

 ‘Hassas bir haber kaynağı ile temas kurmak terör suçlamasıyla yeterli olabiliyor’

Açıklamada “Hükümete eleştiride bulunmak, hükümete göre şüpheli bir yazı işleri için çalışıyor olmak, hassas bir haber kaynağı ile temas kurmak, şifreli bir mesajlaşma servisi kullanmak gazetecilerin terör şuçlamasıyla tutuklanması için yeterli olabiliyor” denildi. Açıklamada Türkiye’de insan hakları savunucularının faaliyetlerinin aşırı derecede kısıtlandığı kaydedildi.

Protesto gösterisine çağrı yapan kuruluşlar arasında DJV ile Uluslararası Af Örgütü’nün yanı sıra Birleşik Hizmet İşleri Sendikası’na (Ver.di) bağlı Alman Gazeteciler Birliği (DJU), Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi bulunuyor.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler