Takip Et

Güncel

Alperen’in yaşamını yitirmesine neden olan sanıklara hapis cezası

İzmir’de geçtiğimiz yıl kreş servisinde unutulan 3 yaşındaki Alperen Sakin’in yaşamını yitirmesine neden olan sanıkların yargılandığı davada mahkeme Taner İşgören ve D. K.’ye 9 yıl, Yurdagül İşgören, Ahmet Somun ve Bekir Gül’e 5’er yıl, Arzu Gülmez’e ise 6 yıl hapis cezası verdi

İzmir’in Çiğli ilçesinde, kreş servisinde unutulan Alperen Sakin’in (3) yaşamını yitirmesine neden olan ve olayın ardından tutuklanan servis şoförü Taner İşgören ile eşi okul sahibi Yurdagül İşgören’in de aralarında bulunduğu, 2’si tutuklu 6 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, Alperen’in ailesi ve avukatları ile tutuklu sanıklar Yurdagül- Taner İşgören çifti, tutuksuz sanıklar D.K. katılırken, sorumlu müdür Bekir Gül ve Arzu Gülmez gelmedi. Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın avukatı Müjgan Bilgen Özen ve tarafların avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Alperen’in ailesinin avukatı Şenol Diş, sanıkların emniyette verdiği ilk ifadelerinden bölümler okuyup, Alperen’in servis içinde değil, okul içinde katledildiğini söyledi. Bununla ilgili Alperen’in otopsi raporunu okuyan Şenol, “Raporda ‘Alperen’in başının sağ tarafında deri altında 1 santimlik kanama olduğu, beyinde ve ciğerlerinde ödem gözlemlendiği, midesinin boş olduğu gözlemlenmiştir’ deniyor. Buda sanık Arzu’nun ifadesini yalanlar niteliktedir” dedi.

Verilen aranın ardından mahkeme, Taner İşgören ve D.K.’ye bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten 9 yıl hapis cezası verdi. Yurdagül İşgören, Bekir Gül ve taksirle ölüme sebebiyet vermekten 5 yıl, Arzu Gülmez taksirin ağırlığı göz önüne alınarak 6 yıl, Ahmet Somun ise delilleri karartmaktan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Taner İşgören ve Yurdagül İşgören’in tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Duruşma sonrası açıklama yapan baba Serkan Sakin, “Sanıklar gereken cezayı almadı. Biz istinafa başvuracağız. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Ne olmuştu?

İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı Köyiçi Mahallesi’nde 15 Ağustos 2017’de 3 yaşındaki Alperen Sakin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Çiğli Özel Sevgi Yumağı Anaokulu’na götürülmek üzere servis sürücüsü Taner İşgören (47) ile rehber personel D.K.’ye (17) teslim edildi. Öğrenciler indirildiği sırada D.K., ağlayan bir öğrenciyi alarak, okula girdi. Serviste uyuyan Alperen’i fark etmeyen sürücü, aracı okulun yanında bulunan ve otopark olarak kullanılan boş arsaya çekti. Alperen’in kreşte olmadığını saatler sonra fark eden öğretmenler ile görevliler, okul ve bahçesini aramaya başladı. Aramadan sonuç alınamayınca, okulun güvenlik kamerası kayıtları incelendi ve Alperen’in okula girmediği görüldü.

Bunun üzerine okul servisine bakan görevliler, Alperen’i, sabah oturduğu koltukta yaşamını yitirmiş halde buldu. Okul yöneticileri, polise verdikleri ilk ifadelerinde gerçeği saklayarak, Alperen’in uyku saatinde uyutulduğunu ve bir daha uyanmaması üzerine hastaneye götürüldüğünü öne sürdü. Bir görevlinin ifadesi üzerine Alperen’in kreş servisinde unutulduğu için yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında, servis sürücüsü Taner İşgören ile eşi okul işletmecisi Yurdagül İşgören, tutuklandı. Kamuoyunun tepkisine neden olan olayın ardından Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar servis sürücüsü Taner İşgören ile eşi Yurdagül İşgören, tutuksuz sanıklardan servis görevlisi D.K. ve sorumlu müdür Bekir Gül hakkında “bilinçli taksirle ölüme neden olmak”  ile “suç delillerini yok etmek” suçlarından toplam 14’er yıl hapis cezası istendi. Öğretmen Arzu Gülmez hakkında, “taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 6 yıla kadar hapis cezası, okul çalışanı Ahmet Somun hakkında ise “suç delillerini yok etmek”ten 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler