Takip Et

Kültür-Sanat

Amed’de bulunan Komün Kafe Neolitik’e polis baskın yaparak mühürledi

Amed’in Ofis semtinde bulunan Neolitik isimli kafe 15 Eylül (dün) saat 17.00 civarında Terörle Mücadele Ekipleri tarafından basıldı. Kafede yaklaşık iki saat boyunca arama ve GBT taraması yapan TEM polisleri daha sonra kafeyi mühürlediler

Amed’in Ofis semtinde bulunan Neolitik isimli kafe 15 Eylül (dün) saat 17.00 civarında Terörle Mücadele Ekipleri tarafından basıldı. Bir ihbar üzerine geldiklerini belirten TEM polisleri, baskına gerekçe olarak gösterilen ihbarın ise geçtiğimiz günlerde İran’da idam edilen üç Kürt siyasetçinin resimlerinin kafenin camına asılması olarak gösterdiler.Bu resimleri asmanın ‘’Terör örgütü propoagandası’’ olduğunu belirten polisler yaklaşık iki saat boyunca kafede arama ve GBT taraması yaptı. Polis kafenin bulunduğu sokağı da ablukaya alarak insanları sürekli tacız etti.

Komün kafeye yapılan baskını işletme sahibi olan Yaşar Kazıcı gazetemize şöyle aktardı;

‘’TEM ekipleri dün kafemizi basarak mühürlediler. Bir ihbar sonucu geldiklerini belirten TEM polisleri, İhbarın konusu; geçtiğimiz günlerde İran tarafından idam edilen üç Kürt gencinin resmini kafemizin camına asmış olmamızdı. Polisin iddiasına göre bu üç kişinin resmini asmak “terör örgütü propagandası” yapmakmış. Polis yaklaşık 2 saat boyunca bir yandan resmiyette işletme sahibi olan şahsımın (Yaşar Kazıcı) GBT’sini incelerken diğer yandan da kafenin önünde durarak, sürekli yeni ekipleri çağırarak kafe içerisinde bulunan insanlara rahatsızlık verdi. İdam edilen 3 Kürt gencinin resmini delil torbasına koyan polis, şahsımı ifade için TEM Şehitlik karakoluna götürdü.

Suçlama özetle şöyle “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” yöneltilen sorular ise bu resmi asarken kimden emir aldınız, PKK’nin hiçbir faaliyetine, eylemine katıldınız mı, PKK ile ilişkiniz var mı vs. şeklindeydi. Şehitlik karakolundan yaklaşık 21.30 gibi serbest bırakıldım. Kafeye yeniden döndüğümde bu sefer polis ekipleri ile birlikte zabıta ekipleri kafeyi mühürlemek için gelmişti. Gerekçe ise işletme ruhsatımızın olmaması. Ruhsat için başvuru yaptığımı, işlemlerimizin devam etmekte olduğunu belgeli bir şekilde göstersem de; kafeyi mühürleme amacıyla gelen ekipler tüm uğraşlarımıza rağmen mühürlediler. Mühürleme işleminin ardından savcılığın yeniden talimat vermesi üzerine önce Şehitlik TEM’e daha sonrasında ise Bağlar TEM’e götürüldüm. Bir müddet sorguda kaldım daha sonrasında da ifadem ek sorularla birlikte alındı yeniden saat gece 00.30 civarında serbet bırakıldım.

Meselenin yalnızca ruhsatla ilgili olmadığı açık ki ruhsat başvurusunun neredeyse bütün belgelerini tamamlamıştık eksik evrakları da halletmek için süremiz vardı. İhbar var diyerek geldiler şahsımı 5 saatte iki kere ifadeye götürdüler, aynı saatler içerisinde kafemizi mühürlediler. Kafemiz ikinci kez “Terör Örgütü Propagandası” suçlamasıyla karşı karşıya geldi. Bir davadan da Temmuz ayında, ilk duruşmada beraat etmiştik. Neyin propagandasını yaptığımızı onlar da iyi biliyor biz de iyi biliyoruz. Ama hukuk diye bir şey olmadığı için açtıkları “terör örgütü propagandası” çuvalına ne girerse akla mantığa uymasa dahi delil, kanıt diyerek atıyorlar.

İdam edilen Kürt gençlerinin resmini kafemizin camına asmak bizim için onlar adına yapılabilecek en basit işti ve onlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş görmedik kendimizi ve halende görmüyoruz. Ama anlaşılan o ki sadece onların resmini camımıza asmak bile; üzerimize şimşekleri ikinci kez çekmeye yetti. Kafemize ihbar var diyerek geldiler ama bir açık bulmak isteyip ruhsatın başvuru sürecinde olduğunu fırsat bilip mühürlettiler. Enseyi karartmak, moral bozmak yok. Gerekli işlemleri halledip Komün kafemizi yeniden açacağız, mührü sahiplerine iade edeceğiz, korkuyu yaymak isteyenlere rağmen cesareti yaymaya devam edeceğiz! Direnişle, devrimci duruşla devam edeceğiz! Bütün dostlarımızı, yüreği eşitlikten, özgürlükten yana atan herkesi “Patronsuz kafe patronsuz dünya!” şiarından hareket eden kafemizle dayanışmaya çağırıyoruz.’’

 

 

 

 

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler