Takip Et

Dünya

Amerika ve SDG askerleri Türkiye sınırında devriye geziyor

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini obüs atışlarıyla vurması sonrası ABD askerlerinin SDG ile Cezire kantonunda ilk kez ortak devriye yaptığı ortaya çıktı

Türkiye’nin Rojava (Batı Kürdistan/Suriye Kürdistanı) topraklarının Fırat’ın doğusunda kalan kısmına yönelik tehditleri ve topçu saldırıları sonrası Amerika liderliğindeki koalisyon güçleri ve büyük ağırlığını YPG’nin (Halk Savunma Birlikleri) oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Türkiye sınırı boyunca ortaklaşa devriye faaliyeti gerçekleştirdi.

Bölgede güvenliğin sağlamasına olanak veriyor

Amerika’nın Sesi internet sitesinde yer alan habere göre konuyla ilgili e-mail yoluyla Associated Press Ajansı’na açıklama yapan koalisyon sözcüsü Yarbay Sean Ryan, “Suriye Demokratik Güçleri’yle Pazar günü yapılan ortak devriye bu hafta Amerika güçlerince yapılanın ardından ikincisiydi” diye konuştu.

Ryan yaptığı açıklamada Amerikan güçlerinin devriyesinin kendilerinin bölgede güvenliğini sağlamasına olanak verdiğini, bununla birlikte bu devriyelerin belli bir düzende yapılmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili konuşan Kürt yetkili İlham Ahmed de Türkiye sınırı boyunca devriyelerin Ras al Ayn, Tel Abyad ve Menbiç’te yapıldığını kaydetti.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler