Takip Et

Güncel

Ape Musa katledilişinin 26’ncı yılında anıldı!

Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 26’ncı yılında Musa Anter Anıtı önünde anıldı

Diyarbakır’da Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde 20 Eylül 1992 tarihinde kontrgerilla tarafından sokak ortasında vurularak öldürülen Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 26’ncı yılında Musa Anter Anıtı önünde anıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Özgür Gazeteciler İnisiyatifi öncülüğünde düzenlenen anmaya oğlu Anter Anter’in yanı sıra HDP Diyarbakır milletvekili Saliha Aydemir, Semra Güzel, Dersim Dağ ve Selçuk Mızraklı’nın yanı sıra DTK temsilcileri, HDP ve DBP yöneticileri ile gazeteciler katıldı.

‘Artık fotoğraflarımızdan bile korkuyorlar’

Anma öncesinde Musa Anter’in fotoğrafları dışında farklı tarihlerde katledilen diğer Kürt gazetecilerin fotoğraflarının taşınmasına izin vermek istemeyen polisler ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Anmaya katılanlar müdahale tehdidine rağmen ellerinden indirmedikleri fotoğrafları ters çevirip tutarak polisi protesto etti.

Anmada konuşan Milletvekili Saliha Aydeniz, OHAL koşullarında yapılan anmalarda dahi fotoğrafların taşına bilinmesine rağmen bugün keyfi bir tavır sergilendiğini söyledi. Aydeniz, bu duruma dair tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Artık fotoğraflarımızdan bile korkuyorlar. OHAL döneminde bile izin verilen fotoğraflara şimdi sıkıyönetimle izin verilmiyor. Bizler ülkenin geleceğine sahip çıkmak için gazetecilere sahip çıkacağız. Sıkıyönetim istediği kadar keyfi olarak sürsün, Apê Musa’nın katilleri bulunana kadar biz Kürdistan’daki mücadelemizi sürdüreceğiz.”denildi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler