Takip Et

Dünya

BMGK Rusya’nın talebi üzerine Tahran zirvesinin sonuçları ve İdlib’deki gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın talebi üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Tahran’da yaptığı zirvenin sonuçlarını ve İdlib’deki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley: “Rusya ,İran ve Esad rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib’de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye’nin bu teklifini kabul etmedi” açıklamasını yaptı.

Tahran zirvesi ve İdlib gündemi ile toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi(BMGK) toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley,  Rusya ve Suriye ordusunun İdlib’de 100’den fazla hava saldırısı düzenlediğini iddia etti. Haley, “Rusya, İran ve Esad rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib’de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye’nin bu teklifini kabul etmedi” dedi.

Rusya’nın BM daimi temsilcisi: Rusya, İran ve Türkiye İdlib konusunda hemfikir

Rusya’nın BM daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Tahran zirvesinin sonuçları hakkında konseyi bilgilendirdi. Nebenzia, İdlib’de on binlerce El Nusra ve IŞİD üyesinin bulunduğunu ifade ederek Rusya, İran ve Türkiye’nin tüm Suriye’de terör kalıntılarını temizleme konusunda hemfikir olduklarını açıkladıklarını söyledi.

‘Siyasi çözüm dışında alternatif yok’

Suriye’deki krize siyasi çözüm dışında bir alternatif olmadığını belirten Nebenzia, ”Siyasi çözüme karar veren silahlı muhalifleri acilen teröristlerden ayırmaya ihtiyaç var ve bu çağrı uluslararası toplumun tüm üyelerine” dedi.

‘Anayasa Komitesinin kurulması için istişareler sürüyor’

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile anayasa komitesinin Cenevre’de en kısa sürede kurulması için istişareler yürüttüklerini de belirtti.

‘Türkiye’nin BM daimi temsilcisi: İdlib’de operasyonlar durmalı’

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ise BM Güvenlik Konseyinde İdlib’de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısı yaptı.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler