Takip Et

Güncel

Cenaze namazı kıldıran imama, örgüt üyeliğinden hapis!

DİAY-DER Üyesi emekli imam Abdulkadir Anar hakkında, “cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getirdiği, sivil Cuma namazlarını kıldırdığı ve basın açıklamalarına katıldığı” için açılan davada, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi

DİAY-DER Üyesi emekli imam Abdulkadir Anar hakkında, “cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getirdiği, sivil Cuma namazlarını kıldırdığı ve basın açıklamalarına katıldığı” için açılan davada, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajasın’da yer edinen habere göre, Diyarbakır ve çevre illerde yıllarca imamlık yapan Abdülkadir Anar (63), 2003 yılında emekli olduktan sonra Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAY-DER) üye oldu ve derneğin faaliyetlerinde aktif rol oynadı. Aynı zamanda Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi olan Anar, derneğin çalışmaları kapsamında olan ve belediyelerin cenaze hizmetlerini yürütemediği durumlarda, cenaze sahiplerinin isteği üzerine, cenazelere katılarak dini vecibeleri yerine getirdi.

‘Örgüt propagandası’ davası 

Yapılan ortam ve telefon dinlemeleri sonucu Anar, “Hayatlarını kaybeden örgüt üyelerinin aileleriyle irtibat sağlayarak cenaze defin, mevlit, taziye işlemlerini organize ederek katılmak, sivil Cuma Namazı organize etmek ve kıldırmak, cenaze namazını kıldırmak için DİAY-DER’den imam temin etmek, DİAY-DER adı altında örgüt üyelerinin cenaze ve yas evlerine katılmak, mezar yıkımlarını protesto amaçlı düzenlenen basın açıklamalarına katılmak” gerekçeleriyle suçlanarak hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açıldı.

‘Kim olursa olsun cenazeye katılırım’

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan Anar, karar duruşmasındaki savunmasında, almış olduğu medrese eğitimi ve yıllarca yapmış olduğu imamlık mesleğinin gereklerini İslam’a uygun bir şekilde yerine getirdiğini söyledi. Anar, DİAY-DER üyesiyken katıldığı örgüt üyelerinin cenazelerine ilişkin, “Almış olduğum dini eğitimden dolayı kim olursa olsun cenazesine çağırıldığımda dini vecibeleri yerine getirmek için giderim. Katıldığım cenazeleri, ben değil aileleri organize ediyor” dedi.

DİAY-DER’in çalışan ve emekli imamların özlük haklarına ilişkin faaliyet yürüten ve toplumun dini vecibelerini yerine getirilmesinde yardımcı olan yasal bir dernek olduğunu belirten Anar, sivil Cuma namazlarına da dernek organize ettiği için katıldığını kaydetti.

İddianame yorumlar üzerine

İddianamenin kolluğun tamamen hiçbir dayanağı olmayan yorumları çerçevesinde hazırlandığını belirten Anar’ın avukatı Soran Haldi Mızrak ise iddianamede 14 adet iletişim tespiti yer aldığı, bunların tamamına yakınının müvekkilinin kendi gibi mesleğinde emekli olan arkadaşlarıyla yaptığı görüşmelerden oluştuğunu söyledi. Mızrak, müvekkilinin arkadaşlarıyla yaptığı “cenaze namazları kılmak, kıldırmak ve mevlit” gibi konuşmaların iddianameye “örgütsel konuşmalar” olarak girdiğini söyledi. Mızrak, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi olarak yaptığı açıklamada belirtiği üzere, sadece Müslüman bir kimsenin cenaze namazına değil, gayrimüslim olduğu bilinen bir kimsenin dahi cenazesine katılabilmesi, kilise ve benzeri yerlerdeki taziye ve teselli amaçlı ziyaretlerde bulunmasının İslam şeriatına uygun olduğu bildirilmekteyken de bu kadar açık hükümler bulunan İslam’da cenazeyle ilgili hususlarda, kayıtsız kalması düşünülemez bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Diyanet yönetmeliğindeki tanımlama

Diyanet İşleri Başkanlığı Çalışma ve Görev Yönetmeliği’nin 8’inci bölümünün 40’ıncı maddesinin, “belediye tarafından cenaze hizmeti verilmeyen yerlerde, cenazeye teçhiz ve tefkin hizmeti vermek, cenaze namazını kıldırmak ve defin işlemlerini yapmak” olduğuna dikkat çeken Mızrak, emekli bir imam olan müvekkilinin kanunda belirtilenin aksine bir davranışta bulunmadığını söyledi.

‘Dini vazifelerini yerine getirdi’

Mızrak, “Müvekkilim; imam hatip lisesi mezunu, medrese eğitimli bir imamdır. Yalnızca dini vazifelerini yerine getirmek amacıyla bu faaliyetlere katılmıştır. Onun dışındaki tüm gösteri ve yürüyüşlerde, müvekkilin attığı tek bir slogan, herhangi bir direnişi bulunmamaktadır. Örgütsel üyelik konusunda Yargıtay içtihatları mevcuttur. Örgüt üyeliği unsurları dosya kapsamında oluşmamıştır, müvekkilimin beraatını istiyorum” dedi.

Örgüt üyeliğinden ceza

Mahkeme, cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getiren, sivil Cuma namazlarını kıldıran ve basın açıklamalarına katılan Abdulkadir Anar’a, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Gerekçeli karar yayınladıktan sonra Av. Mızrak, mahkemenin kararını Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf etti.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler