Takip Et

Güncel

CHP’de kurultay gerilimi devam ediyor

CHP’de 24 Haziran’dan sonra başlayan parti içi tartışmalar, ilk haftanın sonunda imza restleşmesine dönüştü. Muhalif kanat dün 604 imzaya ulaştıklarını söylerken, muhaliflerin en çok 470 imza toplayacağını belirten parti yönetiminden karşı hamle geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eski bakanlardan Cahit Kayra’yı Kadıköy’deki evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından basın mensuplarının soruları yanıtladı.

” ‘Olağanüstü Kurultay isteyenler yeterli sayıya ulaşacak mı? İmza tartışması var. Neler söyleyeceksiniz?”  sorusuna Kılıçdaroğlu, “Allah aşkına Türkiye’nin gündemi ne? Türkiye’nin gündemine bir bakmamız lazım. İnsanlar hapishanelerde tutuluyor. Yargı eliyle yargısız infazlar yapılıyor. Ekonomi  perişan vaziyette. İnsanlar geçim derdinde. Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil’’ cevabını verdi.

 İmzacılardan Genel Merkez’e: Yakışmıyor!

604 imzaya ulaştıklarını söyleyen muhalif kanada parti yönetimi “Getirin gereğini yaparız” diyerek rest çekti. Muhalif kanat ise “İmzalar tüzükte belirtilen sürede teslim edilecek” diyerek reddetti.

Muhaliflere rest!

Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek “604’ü sunarsanız gereğini yaparız” diyerek muhaliflere rest çekti. Muharrem İnce’nin A takımından Bilecik milletvekili Yaşar Tüzin ise “İmzalar tüzükte yazılı olan sürede teslim edilecek” diyerek Genel Merkez’in davetini reddetti. 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından CHP’de başlayan liderlik ve diğişim tartışmalarında İnce’ya yakın isimler bu hafta başından itibaren örgüte ‘“Değişim ve Umut Kurultayı’’ adı verdikleri seçimli olağanüstü kurultay için çağrı yapmıştı. Muhalif kanat, gerekli olan delege sayısının nitelikli çoğunluğunun imzasının ilk 3 günde toplanacağını söylemişti.

Açıklamaya karşı hamle!

İnce ekibinin verdiği bilgilere göre; imza maratonunda ilk gün 353, ikinci gün 466, üçüncü gün 526 olan imza sayısı dördüncü günün sonunda 564, 5. günün sonunda 604’e ulaştı. Muhaliflerin açıkladığı 604 rakamının ardından Genel Merkez’den yapılan açıklamayla karşı hamle geldi. Basın açıklaması yapan Genel Başkan yardımcısıMuharrem Erkek , bir OHAL devleti ile temel hak ve özgürlüklerin artık güvence altında olmadığını belirterek, “Böyle bir süreçte demokrasi mücadelesini kararlılıkla sürdürebilecek en büyük güç olan partimizin olağanüstü kurultay gündemiyle daha fazla tartışılmaması topluma karşı bir sorumluluğumuzdur” dedi. Erkek, Usluer’in beyan ettiği gibi seçimli olağanüstü kurultay için noter onaylı 604 imza toplanmış ise saat 11.00’e Genel Merkez’e sunulmasını istedi. Erkek, imzaların sunulması halinde gereğinin yapılacağını söyledi.

En az 625 imza olduğunda teslim edilecek

İmza maratonunda kritik olan Cuma geride kalırken, muhalifler en az 625 imzayı bulduktan sonra önümüzdeki hafta içinde noter tasdikli imzaları Genel Merkez’e verebileceklerini belirtiyor. Siyasi kulislerde bir taraf tartışmanın bir an önce son bulmasını isterken bir taraf da yeterli imza toplanamasa da imza sayısının 600’e yaklaşması durumunda parti yönetiminin bunu “güvenoyu ihtiyacı’’ olarak değerlendirmesi ve büyük kurultayı toplaması gerektiği görüşünde.

Siyasi kulislerde CHP’nin yaptığı karşı atak mahalefetin 604 imzayı dahi bulamadığı şeklinde değerlendirildi. Parti yönetimi, muhaleflerin açıkladıklarının aksine bugüne kadar azami 470 imza bulduğu konusunda ısrarlı. Kulislerde, yapılan son açıklamanın tartışmalara artık bir son vermek anlamına geldiği belirtiliyor. Muhalefet ise mükerrer imza veya benzer başka bir aksilik olmaması için noter tasdikli imzaları en az 625’e ulaştığında Genel Merkez’e ileteceğini bildiriyor.

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler