Takip Et

Güncel

CHP’de kurultay tartışmaları: 59 İl Başkanından ortak açıklama

CHP’de 59 il başkanının imza attığı bir bildiriyle, kurultay talebinden vazgeçilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada, OHAL’in kalıcı hale getirilmek istendiği belirtilerek, “Bu şartlarda partimizi olağanüstü kurultaya götürmek sadece tek adam rejimini memnun edecektir” ifadesine yer verildi

Olağanüstü Kurultay tartışmalarının büyüdüğü CHP’de, il başkanları da harekete geçti. Ankara İl Başkanlığında yapılacak toplantıya 81 il başkanı davet edildi. Ancak toplantıya 59 il başkanı imza atarak katılım gösterdi.

Yapılan toplantıda 59 il başkanı adına ortak açıklamayı CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güverer okudu. Okunan açıklamada;  “AKP iktidarı, tek adam rejimi Türkiye’yi parti devleti haline getirmiş, OHAL’i sözde kaldırırken, 15 kanunda değişiklik yaparak temel hak ve özgürlükleri askıya alan teklifi Meclis’ten geçirmiştir. OHAL’i olağanlaştıran kalıcı bir OHAL yönetimi kurmayı hedefleyen iktidarın uygulamaları ortadayken partimizi olağanüstü kurultaya götürmek sadece tek adam rejimini memnun edecektir” görüşüne yer verildi.

‘Yerel seçimlere odaklanılmalı’

Kurultay çağrılarının imza skoruna dönüştürülerek tartışmanın kamuoyu önünde yapılmasının partiye zarar verdiği belirtilen açıklamada şöyle devam etti;

“Kurultay talebi demokratik bir hak olmakla birlikte seçim öncesi ve seçim sürecinde partimize kapalı olan medya mecraları parti içi tartışmaları ekranlara taşımakta, tek adam yönetimi ve yandaşları parti içindeki bu tartışmaları ellerini ovuşturarak zevkle ve keyifle izlemektedirler. Bu durum iktidarın CHP’ye dönük yürütmekte olduğu algı operasyonunun boyutunu gösteriyor. 24 Haziran sonrası daha seçim sonuçları analiz edilmeden tartışılmadan değerlendirilmeden olağanüstü kurultay çağrısı yapılması bu çalışmanın sosyal medya basın ve kamuoyu önünde sürdürülmesi doğru değildir. İhtiyacımız olan olağanüstü kurultaydan ziyade birlik beraberlik, ve sorumluluk içinde bu karanlık süreçten çıkabilmemizdir. Sorumluluk sahibi herkesi parti içi iktidar mücadelesi ve olağanüstü kurultay tartışmalarını bir kenara bırakarak partimizi kamuoyunda tartışmaktan vazgeçmesi ve partimizi yerel seçimlerde başarıya taşıyacak olgunlukta davranması gerekmektedir.”

Açıklamanın ardından bildiriye imza atan 59 il başakının ismi okunarak toplantı sonlandırıldı

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler