Takip Et

Güncel

Çukurca’da asker-polis sayısı yerel halkın sayısını geçti

Yerine kayyum atanan Çukurca Belediyesi Eşbaşkanı Servet Tunç’un iddiasına göre, yerel seçim öncesi ilçelerindeki polis ve asker sayısı seçmen sayısını geçti

Yerine kayyum atanan Çukurca Belediyesi Eşbaşkanı Servet Tunç’un iddiasına göre, yerel seçim öncesi ilçelerindeki polis ve asker sayısı seçmen sayısını geçti. Tunç, üs bölgelerindeki askerlerin kayıtlarının bile ilçe merkezine yapıldığını söyledi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere doğru gidilirken, İstanbul ve Ankara’yı elde tutup İzmir gibi büyükşehirleri kazanmak AKP Hükümeti, yine bölge kentlerinde de belediye kazanma hesabı içerisinde. Özellikle kayyum atanan il ve ilçelerde bu amaç içerisinde olan iktidarın bu noktada başvurduğu yollardan birini, yerine kayyum atanan isimlerden olan Hakkari’nin DBP’li Çukurca Belediyesi Eşbaşkanı Servet Tunç dillendirdi.

MA’nda yer alan habere göre; En fazla karakol ve kalekol yapılan merkezlerin başında gelen Çukurca’daki asker ve polis sayısının ilçedeki seçmen sayısını geçtiğini ileri sürdü.

Halk belediyeciliğini uyguluyorduk

Görevleri süresince halk belediyeciliği yaptıklarını, verecekleri hizmetlerin tamamını halka danışarak yaptıklarını dile getiren belirten Tunç, ancak atmak istedikleri her adımın merkezi yönetim tarafından bir şekilde engellendiğini belirtti.

Tunç, “Yaklaşık olarak 2,5 yıl görev yaptık. Bu süre zarfında yaptığımız ve yapacağımız hizmetleri meclisimiz ile birlikte hep halkımıza danışarak yaptık. Bu süre zarfında yapılan hizmetler ile birlikte belediye kasasında yaklaşık 3 milyon TL para vardı. Bunun ile birlikte çözüm sürecinin bozulmasıyla birlikte hükümet tarafından gönderilen sayısız müfettiş belediyemizde denetimler yaptı ve hiçbir yolsuzluğa rastlayamadılar” dedi.

Belediyenin 6 milyon tl borcu var

Kayyum atanması ile birlikte ise, halkın severek geldiği belediyenin karakola dönüştürüldüğünü söyleyen Tunç, yine kasadaki 3 milyon TL’yi harcayan kayyumun belediyeyi 6 milyon TL borca soktuğunu ifade etti. Tunç, bu duruma “Belediyede maalesef kararlar kayyumun iradesi ile alınıyor. Bölgede ne kadar paraperest varsa şu anda AKP’ye dadanmış durumda. Bunların halka dair herhangi bir düşünceleri yok” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Asker, polis sayisi halkin sayisini geçti’

Tunç, ilçedeki polis ve asker varlığına dair ise, şunları söyledi: “Çukurca’daki sınır karakol ve kalekollarda görev yapan askerlerin ikametleri ilçe merkezine yapıldı. Bu nedenle ilçe seçmeninin yarısına yakınını dışarıdan gelenler oluşturuyor. Çukurca merkezi ile hiç alakası olmayan birçok köydeki askeri üs bölgelerinde görev yapan askerlerin bile kayıtları yine ilçe merkeze yapıldı. Şuan halkın oyları ile asker, polis oyları hemen hemen eşitlenmiş durumda. Hatta asker ve polislerin daha fazla olduğunu da söyleyebiliriz. Bunu yaparak ilçede bir baskı politikası kurmaya çalışıyorlar. Bu durumun 31 Mart yerel seçimlerine nasıl yansıyacağını hep beraber göreceğiz.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler