Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri polis ablukasına rağmen 701’inci hafta eylemini yaptı

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nın polis ablukasına alınması üzerine Parmak Kapı Sokak’ta yaptıkları eylemin 701’inci haftasında 1992’de kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, “Failler belli kayıplar nerede” sloganıyla her hafta yaptıkları eylemin 701’inci haftasında Galatasaray Meydanı’na yürümek için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Aralarında HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDK Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sanatçılar Zeynep Tanbay, Ferhat Tunç ve HDP Eş Sözcüsü Saruhan Oluç ile İHD İstanbul Şube yöneticilerinin de yer aldığı kitle, buradan Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde karanfiller ve kayıplarının fotoğraflarıyla yürüyen Cumartesi Anneleri’nin önü Parmak Kapı Sokak’ta polisler tarafından kesildi. Bunun üzerine İHD’liler ve milletvekilleri polisle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ise Cumartesi Anneleri, burada oturma eylemine geçti. Bu haftanın basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak yaptı.

Şırnak’ta 1992 yılında kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetini soran Maside, “701 haftadır eksilmeyen yasımız, bitmeyen bekleyişimiz, tükenmeyen umudumuz, solmayan karanfillerimiz ile Galatasaray’dayız” dedi.

Bu hafta Mehmet Ertak’ın cezasızlıkla sonlanan dosyasını hatırlatmak istediklerini dile getiren Maside, “26 yıllık ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Mehmet Ertak’ı kaybedenlerden davacıyız demek için buluştuk” diye konuştu. Maside, açıklamaya devam ettiği sırada polisin uyarıları da devam etti.

Açıklamayı sürdüren Maside, Mehmet’in iki kez gözaltına alınarak ağır işkenceler gördüğünü sonra serbest bırakıldığını, ancak 20 Ağustos 1992’de tekrar gözaltına alındığını belirtti. Maside, “Mehmet’in babası İsmail Ertak’ın başvuruları sonuçsuz kaldı. Yetkililer, Mehmet’in gözaltına alındığını inkar etti.  Davasını takip eden Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi, dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  (AİHM) taşıdı. AİHM, Türkiye’yi Mehmet’in kaybedilmesinden sorumlu tutarak mahkum etti” şeklinde konuştu.

Tahir Elçi’nin de Mehmet gibi katledildiğini hatırlatan Maside, Tahir’in de dosyasında 143 haftadır bir ilerleme olmadığını vurguladı.

Maside son olarak Mehmet ve Tahir için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Açıklamanın ardından eylem, alkışlar eşliğinde sona erdi.(MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler