Takip Et

Güncel

DEDEF 7. olağan kongresi gerçekleştirildi

“Baskılara, Asimilasyona ve Doğa Talanına Hayır” şiarıyla düzenlenen Dersim Dernekleri Federasyonu’nun 7.si bugün Şişli’de Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun “Baskılara, Asimilasyona ve Doğa Talanına Hayır”  şiarıyla düzenlediği 7. olağan kongresi bugün Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongre salonuna “Tarihimize, Kültürümüze, Dilimize, İnancımıza, Toprağımıza, Suyumuza, Tohumumuza, Munzurumuza Dokundurmayacağız”, “Dersim 37-38 Hiçbir şeyi unutmadık, hiçbir şeyi affetmedik”, “Dersim’de doğanın talanına geçit vermeyeceğiz” pankartları asıldı. Kongre açılış konuşmalarının ardından salonda bulunan konukların kongreyi selamlamaları ile devam etti. Kongreye birçok siyasi parti, kurum ve yöre derneği de dahil oldu. Ayrıca HDP İstanbul milletvekilleri Dilşat Canbaz ile Zeynel Özen, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sanatçı Pınar Aydınlar, Nurettin Güleç, Şenol Akdağ, Grup Munzur ve Grup İsyan Ateşi de kongreye katıldı. Sosyalist Meclisler Federasyonu, PARTİZAN ve Avrupa Dersimliler Derneği’nin selamlama metinlerini yolladığı kongrede birleşik bir mücadelenin yükseltilmesi ve faşizmin yenilgiye uğratılması vurgusunun yanı sıra Dersim coğrafyası üzerinde siyasi iktidarın kanlı bir tablo yaratmak istediği belirtildi. Konuşmalar içerisinde geçtiğimiz günlerde Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak, 1 Mayıs’a katılmak, Gazi Katliamı’nı protesto etmek gerekçesiyle tutuklanan Hozat Derneği yönetim kurulu üyesi Duygu Kıt ve Munzur Koruma Kurulu üyesi Onur Yanardağ’ın tutuklanması da protesto edilerek DEDEF delegelerinin derhal serbest bırakılması isteği ifade edildi.

Yapılan selamlama konuşmalarının ardından DEDEF yönetim kurulu tarafından faaliyet raporu ve tüzükte yapılan değişiklikler okundu. Okunan faaliyet raporunun ardından tekrar söz alan DEDEF delegeleri ve Dersimliler faaliyet raporunun değerlendirilmesi üzerine fikir ve görüşlerini ifade etti.

Son konuşmayı ise DEDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Ben gerçekleştirdi. Ben konuşmasına, emperyalizmin dünya halklarına topyekûn bir savaş açtığı ve ülkemizde de siyasi iktidarın Türkiye halklarına dönük gerçekleştirdiği zulmün teşhirini yaparak başladı. Ben, KHK’larla, uydurma iddialarla işlerinden atılan akademisyenlere, direnişleri bugün hala devam eden inşaat işçilerine, kadına yönelik şiddet ve katliamlara değinerek bu saldırı ve katliamların devletin geçmişten bugüne bir geleneği olduğunu belirtti.

DEDEF çalışmalarına değinen Ben, Dersim’e dönük saldırı ve zulüm politikalarına karşı ortak bir mücadele anlayışını esas aldıklarını vurguladı. Dersim’in yıllarca iktidar için bir çıbanbaşı olarak görüldüğünü ifade eden Ben, halklar içinde bir kurtuluş yeri olarak görüldüğünü belirtti. Geçmişten bu yana Dersim halkının her zaman ezilenden ve zulme uğrayandan yana olduğunu ifade eden Ben, bu yüzden Dersim coğrafyasına özel bir saldırı politikasının geliştirildiğini ve Dersim’in açık bir hapishaneye dönüştürüldüğünü vurguladı.

Dersimin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının emperyalist kapitalist şirketlere peşkeş çektirilmeye çalışıldığını ifade eden Ben, Dersim’de ekolojik çalışmalara dönük Dersim Özgür Aksın meclisinin kurulduğunu da belirtti. Geçmişte DEDEF Genel Başkanı Ali Mükan’ın ve DEDEF delegelerinin Dersim’de barajlara, cemaatleşmeye ve asimilasyona karşı çıktığı gerekçesiyle uzun yıllar hapis yatırıldığını ifade eden Ben, ciddi bir örgütlenme ve birliktelik kurulmadığı taktir de bu saldırıların bugün de devam edebileceğini ifade etti.

Ali Haydar Ben konuşmalarını gelen soru, eleştiri ve önerileri cevaplayarak sonlandırdı.

Kongre denetleme kurulu ve mali kurul raporlarının okunmasının ardından tüzük maddelerinde yapılan düzenlemelerin bilgilendirilmesi ile devam etti.

Kongre yeni yönetimin okunması ve oylanmasının ardından son buldu.

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler