Takip Et

Güncel

Demirtaş ve Önder’e hapis cezası verildi!

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hapis cezası verildi

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hapis cezası verildi. Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, Sırrı Süreyya Önder’e 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Demirtaş ve Önder’in, 2013 Newrozu’nda yaptıkları konuşmalar sebebiyle yargılandıkları davanın 4. duruşması Silivri Cezaevi Yerleşkesi 1 No’lu duruşma salonunda görüldü. Duruşmaya Sırrı Süreyya Önder katılırken, Demirtaş ise Edirne Hapishanesi’nden SEGBİS aracılığı ile bağlandı.

‘Biz barış için uğraştık’

Demirtaş sözlerine, Sırrı Süreyya Önder ile avukatları ve duruşmayı takip etmek için gelenleri selamlayarak başladı. Hala devam eden duruşmada Demirtaş, mahkeme heyetine, “Biz bu ülkenin eşit yurttaşlarıysak bizim siyasi kimliğimiz sizi ilgilendirmemeli. Savunma hakkımıza saygı duymanızı beklemek de hakkımızdır” dedi.

Demirtaş, barış için uğraştıklarını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz barış için uğraştık, ter döktük, emek harcadık. Birileri Ankara’da rahat koltuğunda oturup sallarken, biz dağdaki Kürt gencinin de operasyona çıkan askerin de canı yanmasın, anaları ağlamasın diye elimizi taşın altına koyduk.”

Geri adım atmayacaklarını sözlerine ekleyen Demirtaş, mahkemedeki savunmasında şunları söyledi:

“Biz barışı savunmaya devam edeceğiz. İmralı’daki tecrit kalkmalıdır. Sayın Öcalan çözüm için önemli katkılar sundu, tekrar sunabilmelidir. Bu sağlanmalıdır. Türkiye’nin önünü açacak olan budur. O gün de söylüyorduk, bugün de söylüyoruz” dedi

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler