Takip Et

Güncel

Dersimliler: Yasaklanan inanç ve kültürümüzdür

18’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin yasaklanmasına tepki gösteren halk, Alevi inancı, kültür ve doğasına yönelik alınan yasak kararını dinlemeyeceklerini söyledi

 Dersim’de 18’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Valilik tarafından “Örgüte finans ve eleman kazandırdığı” gerekçesiyle yasaklandı. Bugün başlaması planlanan festivalin yasaklanmasına tepki gösteren Dersimliler, yasakları tanımayacaklarını ifade etti.

İzmir’den festival için gelen Emrah Akdağ, yaklaşık 10 yıldır düzenli olarak festivale geldiğini söyleyerek, festivale gelmeden önce Dersime dair bilgisi olmadığını, ancak festival ile inancını, kültürü ve doğasına dair birçok güzellikleri keşfettiğini belirtti. Akdağ, festivalin amacının önemli olduğunu, katılan insanların da sadece eğlenmeye gelmediğini, Alevilerin inanç ve kültürünü tanımaya geldiğini dile getirdi. Festivalin yasaklanmasının kendisi için bir anlam ifade etmediğini söyleyen Akdağ, festivalin amacını yerine getirmek için program kapsamında tüm planlamaları arkadaşlarıyla birlikte yerine getireceklerini ifade etti. Akdağ, festival olsa da olmasa da bir hafta boyunca Dersim’de kalacaklarını söyledi.

‘Yasaklanan Dersim’dir’

Esnaf Gülşen Borak, festivalin geleneksel olduğunu, yasaklanmasını kabul etmediklerini ifade etti. Borak, “Festivalin amacı kendi inancını, kültür ve doğasını tanıtmaktır. Fakat yasaklamalar, Alevi inancı, kültür ve doğasının dışarıya taşınmasını engellemeye yöneliktir. Festival Dersim’in yasaklanmasının göstergesidir. Dersim halkının dışarı ile bağı engelleniyor. Farklı bölgelerden gelmek isteyenlerle ayrıştırılması planlanıyor” dedi.

Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde binlerce insanın festivale katıldığını ve kentin ekonomisine yüksek oranda katkı sağlandığını dile getiren Borak, esnaf olarak da yasaklanmasının kendilerini derinden etkilediğini kaydetti.

‘Festivalin amacını yerine getireceğiz’

Cafer Güneş ise festivalin yasaklanmasını kabul etmediğini yineleyerek, “Festival inancımızı ve kültürümüzü ifade ediyordu. Doğamız üzerinde yapılmak istenen projelere karşı tepkimizi festivallerde daha gür bir şekilde çıkartabiliyorduk. Yasaklamalarla sesimiz kesilmek isteniyor. Ancak biz yine de festivalin amacını yerine getireceğiz” diye belitti.

‘Dersim insansızlaştırılmak isteniyor’

Öğrenci Tuba Bayt da, yasaklamalar ile festivalin içeriğinin boşaltılmak istendiğine dikkat çekerek, binlerce insanın festival ile Dersim kültür ve inancını yaşatmak amacıyla bir araya geldiğini anımsattı. Bayt, Dersim coğrafyasının insansızlaştırılmak istendiğine dikkat çekerek, “Valiliğin yasakladığı festivali sahipleneceğiz. İnancımızı, kültürümüzü ve doğamıza sahip çıkacağız. Bu anlamda Dersimlilerin de festivali sahiplenmeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

‘Alevi inancı ve kültürü yasaklandı’

Doğa Aktivisti Haydar Çetinkaya ise, geçen yılda festivalin aynı gerekçelerle yasaklandığını anımsatarak, bunu doğru bulmadıklarını kaydetti. Çetinkaya, bu yıl Dersim’e akın eden binlerce insanın buranın inancı, kültürü ve doğası ile buluşmasını temenni ederken, böyle bir kararın çıkmasını üzücü bir durum olduğunu kaydetti. Çetinkaya da, yasak kararının alevi inancı ve kültürüne yönelik olduğunu söyledi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler