Takip Et

Gençlik

Devrimci Gençlik Dernekleri, Berkay Ustabaş’ın duruşmasına çağrı yaptı!

Devrimci Gençlik Dernekleri, “Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” suçlamasıyla 9 aydır tutuklu bulunan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın 5 Eylül’de görülecek 3’üncü duruşmasına çağrı yaptı

Devrimci Gençlik Dernekleri, “Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” suçlamasıyla 9 aydır tutuklu bulunan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın 5 Eylül’de görülecek 3’üncü duruşmasına çağrı yaptı. Dernek tarafından yayımlanan çağrı metninde Türkiye’de tutuklu bulunan ve sayıları her geçen gün artan 72 bin üniversite öğrencisine de vurgu yapıldı.

‘2 duruşmadır olduğu gibi yine SEGBİS dayatılıyor’

Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’ın 9 ay süren tutukluluk sürecinden bahsedilen açıklamada “İşkence ile sürgün, kamerasız bir odada ‘hoş geldin’ dayakları, aralıksız devam eden koğuş baskınları; kitap, iletişim hatta görüş yasaklarına kadar sayısız hak ihlali ile geçen tutukluluğunun ardından geçtiğimiz 2 duruşmada olduğu gibi bu seferde de duruşmaya SEGBİS ile katılması dayatılıyor. Berkay, duruşmaya getirilmeyip, istisnai durumlar hariç kullanılması adil yargılanma haklarına, hukukun yüz yüzelik ilkesine aykırı olan SEGBİS adındaki bir görüntülü ‘chat’ sistemi ile savunmasını yapacak” ifadelerine yer verildi.

“15 yaşında öldürülen bir çocuğun cenazesine katılmayı suç sayan karanlığa karşı, 9 aydır haksız, hukuksuz bir biçimde tutsak alınan Berkay için ‘özgürlük’ istiyoruz. Tüm devrimci/demokrat kamuoyunu en ufak bir hak arayışının dahi polis saldırısı, hedef gösterme, ev baskını, gözaltı ve tutuklamayla karşılık bulduğu koşullarda; salt bir susturma değil muhalefeti ‘yok etme’ ve ‘yalnızlaştırma’ gayesiyle hareket eden iktidara karşı ‘adalet’ talebimizi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz” açıklamalarına yer verilen çağrı metni, “5 Eylül günü saat 13.15’te, Berkay ve tüm tutuklu öğrenciler adına Çağlayan Adliyesi’nin önünde yükselteceğimiz ‘özgürlük’ sloganında sesimize ses katmak, adımlarımızı sıklaştırmak, dayanışmayı büyütmek için herkesi Çağlayan Adliyesi’ne bekliyoruz!” ifadeleri ile sonlandırıldı.

‘5 Eylül’de Çağlayan’a!’

Devrimci Gençlik Dernekleri tarafından genel sekreterleri Berkay Ustabaş’ın davasına çağrı yapılan açıklama şöyle:

Gazete Yolculuk’un paylaştığı habere göre,İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş, 5 Ocak’ta ‘Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak’ gerekçesi ile tutuklandı. 5 Ocak’tan bugüne sürgün, hak ihlalleri ve işkenceler ile geçen tutukluluk sürecinden sonra Berkay, 5 Eylül Çarşamba günü 3. kez hâkim karşısına çıkacak.

Polisin attığı gaz fişeği ile kafasından vurularak 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın 2 milyonu aşkın kişinin katıldığı cenazesine katılmak gerekçesi ile Berkay, 9 aydır tutsak. İşkence ile sürgün, kamerasız bir odada ‘hoş geldin’ dayakları, aralıksız devam eden koğuş baskınları; kitap, iletişim hatta görüş yasaklarına kadar sayısız hak ihlali ile geçen tutukluluğunun ardından geçtiğimiz 2 duruşmada olduğu gibi bu seferde de duruşmaya SEGBİS ile katılması dayatılıyor. Berkay, duruşmaya getirilmeyip, istisnai durumlar hariç kullanılması adil yargılanma haklarına, hukukun yüz yüzelik ilkesine aykırı olan SEGBİS adındaki bir görüntülü ‘chat’ sistemi ile savunmasını yapacak.

Berkay’ı, ‘Ahdımız var’ sözleri ile tutuklamak hukukun ilkelerine göre değil, polis fezlekelerine göre peşin hüküm verilmiş bir yargılama tiyatrosu oynandığının itirafıydı. Suçunu açıkça söylemekten çekinmeyen yargı geçtiğimiz 2 duruşma boyunca da Berkin’in cenazesini ve ev baskınında onlarcası içerisinden ‘seçmece’ alınan, okuduğu yasal, haklarında toplatma kararı olmayan kitapları gerekçe göstererek ‘tutuklamaya devam’ kararı verdi. Berkin’in katilini tutuklamak için yıllardır bir sebep bulamayanlar, ‘cenazesine katılmak’ ve kitap okumak gibi absürt gerekçeler ile 9 aydır Berkay’ı üniversitesinden, ailesinden ve yoldaşlarından alıkoyuyorlar.

‘Berkay Ustabaş’a ve tüm tutuklu öğrencilere özgürlük!’

5 yıl önce Berkin’e adalet istediği için tutuklu olan Berkay için adalet istiyoruz. Sadece Berkay için değil onun sözleri ile ifade etmek gerekirse ’Başta Berkin için, Cumartesi Anneleri için, Soma’da madende katledilen işçiler için, bir gecede işsiz bırakılan on binler için, uydurma gerekçelerle tutuklanan gazeteciler için, iktidarın politikalarına karşı çıktığından türlü bahane ile tutuklanan yüzlerce öğrenci için, yani tepeden tırnağa bir memleket için’ adalet arıyoruz!

15 yaşında öldürülen bir çocuğun cenazesine katılmayı suç sayan karanlığa karşı, 9 aydır haksız, hukuksuz bir biçimde tutsak alınan Berkay için ‘özgürlük’ istiyoruz. Tüm devrimci/demokrat kamuoyunu en ufak bir hak arayışının dahi polis saldırısı, hedef gösterme, ev baskını, gözaltı ve tutuklamayla karşılık bulduğu koşullarda; salt bir susturma değil muhalefeti ‘yok etme’ ve ‘yalnızlaştırma’ gayesiyle hareket eden iktidara karşı ‘adalet’ talebimizi birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.

5 Eylül günü saat 13.15’te, Berkay ve tüm tutuklu öğrenciler adına Çağlayan Adliyesi’nin önünde yükselteceğimiz ‘özgürlük’ sloganında sesimize ses katmak, adımlarımızı sıklaştırmak, dayanışmayı büyütmek için herkesi Çağlayan Adliyesi’ne bekliyoruz!

 

Günün Haberleri

Gençlik konulu diğer haberler