Takip Et

Emek

DİSK, KESK, TTB, TMMOB: İşçiler serbest bırakılmalı, talepleri karşılanmalı.

Yapımı devam eden 3.Havalimanında İşçilere yönelik yapılan baskın ve gözaltılara ilişkin DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından ortak bir açıklama yapıldı.Yapılan açıklamada gözaltına alınan işçilerin derhal serbest bırakılması ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğinin altı çizildi

Yapımı devam eden 3. Havalimanı’nda dün çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş cinayetlerinin son bulması için eylem yapan inşaat işçilerinin kaldıkları işçi koğuşlarına şafak vakti baskın düzenlendi. Jandarma ve özel harekât polisleri tarafından saat 04.00 sularında yapılan baskında, aralarında İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) yöneticilerinin de bulunduğu 543 işçi gözaltına alındı.

İşçilere yönelik yapılan baskın ve gözaltılara ilişkin DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından ortak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada öne çıkan başlıklar şu şekilde;

“Soruyoruz: ‘İş kazalarına karşı önlemler alınsın, yatakhaneler-banyolar temiz olsun, tahtakurusu sorunu çözülsün, maaşlar elden verilmesin, SGK ve vergi hırsızlığı yapılmasın, ücretler zamanında ödensin’ taleplerini karşılanamayacak talepler olarak görüp işçilere saldırı emrini veren irade kimdir?

“Hukuk dışı ve insanlık dışı 18. yüzyıl çalışma koşulları sona erdirmek yerine işçilerin üzerine kolluk gücü gönderilmesi, işverenler ile ülkeyi yönetenlerin ortaklığının açık bir itirafıdır. “Jandarma karakollarının önündeki taşeron şirket imzalı ‘gözaltı’ araçları bu düzenin sembolü olarak tarihe geçmiştir.

“AKP iktidarı ‘köle değiliz’ diyen havalimanı işçilerini gözaltına alarak, Türkiye’nin tüm işçi ve emekçilerine ‘Hayır kölesiniz’ yanıtı vermiştir. “İnsanlık dışı çalışma koşullarını, devletin zor aygıtları kullanılarak dayatanlar bilsin ki, 29 Ekim’de bir siyasi gösteri ile açmak istedikleri Havalimanı, doğa katliamıyla, işçi ölümleriyle, işçilerin haklı taleplerinin zor kullanarak ezilmek istenmesiyle, yandaşları zengin eden döviz üzerinden garantili sözleşmelerle anılacaktır.”

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler