Takip Et

Güncel

Edirne Hapishanesi önündeki basın açıklamasına polis engeli

Edirne Hapishanesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen HDP milletvekilleri ve üyelerine polis saldırdı.

Edirne Hapishanesi’nde tutsak bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ile partinin Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret ettikten sonra basın açıklaması yapmak isteyen HDP heyetine polis saldırdı. Polislerin fiziki saldırı ve hakaretlerine maruz kalan HDP’liler bölgeden uzaklaştırılmaya çalışıldı. Yaşanan arbedenin ardından milletvekillerinin açıklama yapmasına izin verildi ama basının açıklamayı takip etmesine izin verilmeyeceği belirtildi.

Açıklamayı milletvekili Tuma Çelik gerçekleştirdi. Çelik, “Bizlere saldırmak, susturmak, bize geri adım attırmaya çalışmak aksine güç katar. Zindanda olan arkadaşlarımıza, bütün halkımıza söz veriyoruz ki bu mücadele kazanacak” dedi.

Kandıra’da da milletvekilleri engellendi

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, milletvekilleri Oya Ersoy ve Ömer Faruk Gergerlioğlu da Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan milletvekillerini ziyaret etmek istedi. Cezaevi yönetimi, Adalet Bakanlığı’nın milletvekillerinin görüşme talebini “güvenlik” gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

Milletvekillerin yapmak istediği basın açıklamasına, Kocaeli Valiliği’nin talimatıyla cezaevinin 5 kilometre uzağında yapılması koşuluyla izin verileceği belirtildi. Bunun üzerine milletvekilleri, üzerinde tutuklu siyasetçilerin fotoğraflarının bulunduğu “Rehin alabilirsiniz, teslim alamazsınız!” pankartı, cezaevinin 5 kilometre uzağında açarak, basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, ilk olarak HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın gönderdiği mesaj HDP PM üyesi Asiye Kolçak okudu. Yüksekdağ’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

HDP iki yıl boyunca neredeyse bütün saldırıların ve haksızlıkların deneyiminden geçmiş bir toplumsal yapı olarak, direnmenin ve geleceğe yürümenin sembolü olmuştur. Bizler de rehin tutulan halk siyasetçiler olarak bu sağlamlığı nereden aldığımızı bir an olsun unutmadık. Kadınların kurtuluş özlemini, ölümsüzlerin anı ve vasiyetlerini, emeğin, özgürlüğün, barışını değerlerini kuşanarak halkımıza, seçmenlerimize layık bir duruş sergilemeye çalıştık. Bundan sonra da hep aynı inançla, haklı ve onurlu mücadelemizin bağrında olmaya devam edeceğiz. Bizleri zindanlara hapsedeceklerini sananlar, yanıldığın gördü, yine görecek. Ama hiçbir zaman ders almayı bilmedikleri için yine öğrenemeyecek. Görev sizin ve bizlerindir. Gelişme ve yaşama olanaklarını yitirmiş, kendileriyle birlikte ülkeyi çürüten bu iktidara karşı tek seçenek bizleriz.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler