Takip Et

Güncel

Ekonomik kriz faturası: Adana’da bin tekstil atölyesi kapandı

Ekonomik kriz ve dolar endeksli çalışan tekstil atölyeleri bir bir kapanıyor. Adana’da 2 bin atölye sayısının bine düştüğünü savunan 12 yıllık tekstilci Nurettin Ay, “Olan küçük esnafa oluyor” dedi

Döviz kurlarındaki hareketlilik tekstil sektörünü vurdu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tekstil ve konfeksiyon sektörü 2014 yılında 29,5 milyar dolar ile Türkiye ihracatının yüzde 18,7’sini gerçekleştirdi. Bu oran 1995 yılında yüzde 40,7 iken, 2005 yılında yüzde 26’ya, 2010 yılında ise yüzde 19,3’e geriledi. Sektörün dünya ticaretindeki payı da önemli ölçüde azaldı. 1995 yılında yüzde 7 olan sektör payı 2014 yılında yüzde 4,6’ya geriledi.

Dövizdeki artış tekstil sektörünü etkilerken, küçük atölyeler bir bir kapanıyor. 2 bine yakın tekstil atölyesinin olduğu Adana’da binden fazla atölye kapıya kilit vurdu. Birçok atölye de kapanmaya gün sayıyor.

‘Tekstil tekelleşiyor’

12 yıldır sektörde olan Nurettin Ay, daha önce atölyesinde 40 makinasının olduğunu ancak şimdi 15 makinaya düştüğünü söyledi. Ay, “Dolar artıyor bizler küçülüyoruz. Gördüğünüz makineler boş, çalıştıramıyoruz. Atölyem büyük fakat kirası yüksek olduğu için önümüzdeki günlerde daha küçük bir yere taşınacağım” diye konuştu. Ekonomideki kötü gidişatta dikkat çeken Ay, küçük atölyelerin ekonomik durumdan etkilendiği için kapatıldığını söyledi.

‘Olan küçük esnafa oluyor’

İpin bir yıl önce 5 lira olan fiyatı, şimdi 9 lira olduğunu belirten Ay, şöyle devam etti: “Makineler ve hammaddeler yurtdışından geliyor. Bizler sadece işliyoruz. Bundan dolayı doların artmasından çok etkileniyoruz. Adana’da 2 bin tekstil atölyesi vardı. Şimdi gidin bakın çoğu kapatmış. Çünkü etkileniyor. Ama bu durumdan büyük şirketler etkilenmiyor. Her geçen gün kar üstüne kar elde ediyorlar. Olan biz küçük esnafa oluyor.” (MA)

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler