Takip Et

İçerden

Elazığ hapishanesi’nde Kürtçe sözlüğe “örgütsel malzeme” denilerek el konuldu

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde gardiyanların saldırısına maruz kalan Yasin Güngör’ün eşi Zeycan Ateş Güngör, İHD’ye başvurdu

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde gardiyanların saldırısına maruz kalan Yasin Güngör’ün eşi Zeycan Ateş Güngör, İHD’ye başvurdu. Güngör, yazdığı bir öyküye el konulmasına itiraz eden eşine bir gardiyanın, “Yazdıkların senin kafanda kalsın, yazıya dökme” dediğini aktardı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre,Siyasi tutuklulara yönelik hak ihlalleriyle sıkça gündeme gelen Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan tutuklulardan bir kısmı, 12 Eylül günü girdikleri 3 günlük açlık grevi eylemi nedeniyle gardiyanların saldırısına maruz kaldı. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve hasta tutukların tedavi edilmesi talebiyle Türkiye genelindeki tüm hapishanelerde başlatılan açlık grevi sonrası koğuşlara baskın yapan gardiyanlar, darp ettikleri tutuklulardan bazılarını hücrelere koydu.

Darp edilip hücreye konulanlardan biri de, “örgüt propagandası” iddiasıyla 2017 yılından bu yana bu cezaevinde tutuklu bulunan Yasin Güngör’dü. Zeycan Ateş Güngör, eşinin maruz kaldığı saldırı ve hukuksuzluk üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak, hukuki yardım talebinde bulundu.

Kürtçe sözlük ‘örgütsel malzeme’ oldu 

En son iki gün önce hapishanede ki eşinin görüşüne gittiğini belirten Güngör, eşinin yüzündeki morluklarla karşılaştığını anlattı. Güngör, “Eşimin gözleri mosmordu. Ne olduğunu sordum. 8 kişilik bir gardiyan grubunun hiçbir neden yokken koğuşa gelerek mahkumlara saldırdığını ve darp ettiğini söyledi. Yine ayakta sayım yapılmasını kabul etmedikleri için disiplin cezası aldıklarını söyledi” dedi.

Yine tutuklulara ait materyallere gardiyanlarca el konulduğunu, öyle ki eşine ait Kürtçe sözlüğüne bile “örgütsel malzeme” denilerek el konulduğunu kaydeden Güngör, yine yazdığı bir öyküye el konulmasına itiraz eden eşine bir gardiyanın “Yazdıkların senin kafanda kalsın, yazıya dökme” dediğini aktardı.

Güngör, girilen açlık grevi nedeniyle eşiyle birlikte çok sayıda kişiye hücre cezası verildiğini ifade etti. Cezaevindeki siyasi tutukluların dönem dönem baskı ve şiddete maruz kaldığını dile getiren Güngör, eşinin 3 ay önce de yine gardiyanlar tarafından darp edilip, 20 günlük hücre cezası verildiğini paylaştı.

‘Gardiyanlar hiç sebep yokken saldırıyor’

Elazığ Hapishanesi’nde hukukun işletilmediğini, gardiyanların tutuklular üzerinde keyfi tutumlarda bulunduğunu dile getiren Güngör, bu nedenle hem diğer tutuklu ve hükümlülerin ailelerine hem de kamuoyuna duyarlık çağrısında bulundu. Güngör, özellikle ailelere “Hak ihlalleri karşısında susmasınlar, İHD’ye başvuru yapsınlar. Yasalar hangi hakları vermişse onu kullansınlar. Sustuğunuz zaman hak ihlalleri daha da artıyor, susmayın” sözleriyle seslendi.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler