Takip Et

Güncel

Emek ve Demokrasi Güçleri: Atina’daki yangın Türkiye için bir uyarı

Emek ve Demokrasi Güçleri, Atina’daki orman yangını felaketinin rant odaklı yapılaşma sonucu olduğunu söyleyerek, bu durumun Türkiye için önemli bir uyarı olduğunu belirtti

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında çıkan ve büyüyen orman yangınlarında 79 insanın ölmesi ve yüzlerce insanın yaralanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Alsancak’ta Yunan Konsolosluğu önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Dayan komşu #yunanistan” pankartı açtı.

Atina’da şiddetli rüzgarla birlikte büyük hızla yayılan yangının önüne gelen tüm canlıları küle çevirdiğini söyleyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Dönem Sözcüsü Şenay Akyol, denize ulaşarak canlarını kurtarmaya çalışan ve bunu başaramayarak kurtulmayı bekleyenlerin yanarak can verdiğini belirtti. Resmi rakamlara göre, şimdiye kadar en az 79 kişinin cesedine ulaşıldığını dile getiren Akyol, yüzlerce kişinin ise ağır bir şekilde yaralanırken kaç kişinin kaybolduğu ise henüz belirlenmediğini söyledi. Yangında canlıların zarar görmesinin tek sebebinin, kapitalist sistemin yarattığı rant odaklı politikalar olduğunu vurgulayan Akyol, yangında yapılaşma doğrultusunda arazi kazanmayı hedefleyen sabotaj ihtimalinin, hükmet yetkilileri de dâhil dile getirdiğini ifade etti. Atina yangının, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsünün, Yunanistan halkına dayattığı “kemer sıkma” politikalarının sonuçlarından biri olduğunu söyleyen Akyol,” Ülkenin kalkınma maskesi altında on yıllarca borçlandırılmasının ardından yıllardan beri süren ve Yunanistan halkının yaşamını her geçen gün zorlaştıran bu politikalar, kamu harcamalarında kısıtlama esasına dayanmaktadır. Ülkedeki itfaiye hizmetleri ve orman yangınları ile mücadele birimleri de bu kısıtlamalardan payını almış, bu hizmetlerdeki kadrolar azaltılmış, teçhizatlar yıllarca yenilenmemiş, söndürme araçları parkuru genişletilmemiş, eskimiş bir teknoloji ile hizmet verilmeye çalışılmıştır. Bunun sonucu olarak da özellikle orman yangınlarına müdahalede yetersizlikler ortaya çıkmıştır” dedi.

Türki̇ye i̇çi̇n önemli̇ bi̇r uyarı

Bu durumun Türkiye içinde geçerli olduğunu söyleyen Akyol, özellikle kıyı bölgelerinde orman yangınları yoluyla orman örtüsü yok edilen alanlarda otel ve yazlık inşası doğrultusunda kullanıldığı ifade etti. Atina’daki yangında ölümleri arttıran başlıca faktörlerden birinin de bu durum olduğunu söyleyen Akyol, Türkiye ile benzer bir şekilde Yunanistan’da da kıyı kesimlerinin ranta açıldığını vurguladı. Bu felaketin, Türki’ye için önemli bir uyarı oluşturduğunu belirten Akyol, rant baskısı altında direnen doğal ve kültürel değerlerinin de gözden çıkarılması anlamına gelen düzenlemeler geri alınması gerektiğini söyledi.

‘Esti̇ri̇len nefret rüzgarına i̇nat…’

Yunanistan halkının yanında olduklarını söyleyen Akyol, “Yunanistan’da yaşanan bu acı dolu günlerden sonra bir kez daha anladık ki, taşlaşmış kalplere işlemiyor, gözyaşlarının acılı ıslaklığı. Ülkemizi yöneten siyasi iktidarca estirilen nefret rüzgarına kapılarak insanlıktan ve vicdandan çok uzakta ateşin bol olsun Yunanistan diyenlere inat, dost ve kardeş Yunanistan halkının 17 Ağustos depreminde bize ilk el uzatan olduğunu unutmadık. “Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim.” diyerek Yunanistan halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, komşumuz ve dostumuz Yunanistan halkının acısını içtenlikle paylaşıyoruz ” şeklinde konuştu.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler