Takip Et

Güncel

Erdoğan Almanya’da binlerce kişi tarafından protesto edildi

28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada kitlesel protestolarla karşılandı. Berlin ve Köln’de yapılan protesto eylemlerine binlerce kişi katılarak Erdoğan’ı protesto etti

”Erdoğan Not Welcome” platformunun organize ettiği, Alman ve Türkiye-Kürdistan’lı  kurumların yer aldığı Köln mitingi “Faşizme Karşı Omuz, Omuza” sloganı  başladı Sık sık “Katil Erdoğan”, “Diktatör Erdoğan” sloganları Köln şehrinde toplanan binler tarafından sık sık atıldı.

Erdoğan protestolarına ilişkin ADHK ve ADEF tarafından ortak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada;

”Dünya, Türkiye-Kuzey Kürdistan devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından mitingi organize eden kurumlardan konuşmacılar sırası ile sahne aldı; KCDK-E, ADHK, ADEF, ATİK, DİDF, AVEG-KON, MLPD, Yaşanacak Dünya, Yeşil Sol Parti temsilcileri, Alman milletvekilleri ve HDP milletvekili Tuğba Hezer, Sevim Dağdelen, Ahmet Nesin ve bir çok şahsiyet söz alarak Almanca, Türkçe ve Kürtçe konuşmalar yaptı.

Kitle sık sık “Erdoğan insanlık düşmanıdır” ile birlikte enternasyonalist sloganlar atılarak, Diktatör Erdoğan’ı teşhir eden döviz ve pankartlar açıldı. Konuşmalar sık sık Erdoğan ıslıklanarak desteklendi.

Konuşmacılar;

“faşist Recep Tayyip Erdoğan’ı her gittiği yerde protesto etmeye devam ederek dünyayı ona dar edeceklerini” ortak bir vurgu ile ifade ettiklerinde kitle bunu coşku ile selamladı.

“Erdoğan’ı kimsenin Almanya’da istemediğini “belirten konuşmacılar, “Erdoğan bütün halkların ve insanlığın düşmanı ve DAİŞ’in dostudur. Angela Merkel bu davet ile bu suçun ortağı olmuştur. Kürt katliamlarının iş birliğini yapmıştır” vurgusu öne çıkan diğer önemli bir belirleme idi.

“Emperyalistlerin demokrasi, insan hakları anlayışları onların çıkarlarının olduğu yere kadardır” vurgusu ile Alman hükümetinin devrimci- sosyalistlere, Kürt özgürlük hareketine karşı saldırıları yasakçı uygulamaları dile getirilerek protesto edildi. Diktatör Erdoğan’ın Almanya’ya davet edilerek, kapalı kapılar ardında yapılan gizli ve kirli anlaşmalar ile özellikle de Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da yeni yeni ortak kirli çıkarlar ile halklarımıza acı reçetelerin çıkartılacağının altı önemle çizildi.

Yine, ”Efrinde, Kürdistan’da ve Dersim’de halklarımıza dayatılan esaret, soykırım girişimleri ile 1925 şark ıslahat kanununun bugün güncellenerek devam ettiği, Dersim coğrafyasının doğası ve canlıları ile birlikte aylardan bu yanı yakılıp yıkıldığı,”

”Cumartesi Anneleri’ne saldırıların devam ettiği, her türlü demokratik haklara, işçi grevlerine, Devrimci, Sosyalistlere, muhalif bütün kesimlere, ceza evlerindeki siyasi tutsaklara ve Alevilere yönelik saldırıların derinleşerek devam ettiği bir süreçte, birlikte ortak mücadele ile ezilenlerin, işçi ve emekçilerin bu köhne faşist düzeni yerle bir edeceği, konuşmacıların önemli ortak vurgusuydu. Halklarımızı birlikte ortak mücadeleye çağıran kurum temsilcileri, birlikte ortak mücadeleyi bütün alanlarda büyüterek sürdüreceklerini ilan etmeleri, kitlenin coşkusu ve sloganları ile karşılandı.”

Konuşmalardan sonra, müzik ve kültür programı için sahne alan müzik grupları beğeniyle izlendi. Kitle halaylar çekerek müzik gruplarına eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler