Takip Et

Güncel

Erdoğan: İdamı kaldırdık, yanlış yaptık

Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa biz sormasını biliriz. Biz idamı kaldırmakla yanlış yaptık. Onları hapishanede beslemek bana ağır geliyor

Seçim mitinglerine devam eden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ereğli’de konuştu. İdam tartışmasını yeniden gündeme getiren Erdoğan, “Bana göre idamı kaldırmakla yanlış yaptık. 15 Temmuz’da vatandaşlarımızı şehit edenleri cezaevinde beslemek bile bana ağır gelir” dedi. Erdoğan, Yeni Zelanda’daki saldırgan için de “Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa öyle ya da böyle biz bunun hesabını sormasını biliriz” ifadesini kullandı.

Cumhur İttifakı dışındaki partileri hedef alan Erdoğan, “CHP etrafına bazı partileri toplayarak karşımızda ittifak kurdu. Bu partilerin bir kısmı resmen bir kısmı da fiilen var. CHP gitti ülkemizin sırtına hançer saplamak için herkesle yatıp kalkan terör örgütünün emrindeki partiyle ittifak kurdu” şeklinde konuştu.

‘Bizde ayrımcılık yok’

“Kürtler benim kardeşim. Abazası, Çerkesi, Lazı, benim ülkemde yaşayan 82 milyon benim kardeşim. Ayrımcılık bizde yok” diyen Erdoğan, “Ama bunlar ayrımcı. Ne diyor Kürdistan’da oylar HDP’nin. Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı? Kürdistan diye bir bölge Türkiye’de yok. Ama nerede var? Irak’ın kuzeyinde var. Çok seviyorsan git oraya. 31 Mart bir beka meselesidir. Orada gereken cevabı vermeye hazır mıyız? Oylarımızı böldürmeyelim, kaptırmayalım. Bu sandıklardan patlatırcasına çok daha güçlü çıkalım” ifadelerini kullandı.

’31 Mart beka meselesidir’

Yeni Zelanda’daki katliama yine Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak değinen Erdoğan, “İslam dünyasından kaynaklanan terör. Kim diyor bunu? Bay Kemal. Bu ırkçı senatörden senin ne farkın var Bay Kemal? Allah aşkına söylüyorum CHP’ye gönül veren kardeşlerim bu adamın peşinden daha ne kadar gideceksin? Bir Müslüman kalkıp da İslam dünyasını terörün kaynağı olarak nasıl ifade eder? 31 Mart bu adamların kullandıkları ifadeler nedeniyle beka meselesidir. YPG bize zarar vermez diyor. Kim diyor bunu? Bay Kemal” dedi. 

‘Hesabını yeni Zelanda sormazsa biz bir şekilde sorarız’

İki camide 50 kişiyi katleden saldırgana “Bunun hesabını vereceksin” diye seslenen Erdoğan, “Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa öyle ya da böyle biz bunun hesabını sormasını biliriz. Yasalarında 15 yıldan fazla yokmuş. 50 Müslümanı katledecek sizin yasalarınızda böyle bir madde yokmuş. Yasalarında böyle bir şey yoksa yeni yasal düzenleme yap, bu tür katillere de hayat hakkı tanıma. İnsan canı ne kadar ucuz ya” dedi. 

‘Onları hapishanede bezlemek bana ağır geliyor’

Erdoğan sözlerinin devamında idam tartışmasını yeniden gündeme getirerek, “Biz örneğin yanlış yaptık idamı kaldırdık. Bana göre yanlış yaptık. 15 Temmuz gecesi 250 vatandaşımı şehit edenlerin hapishanelerde onları beslemek bile bana ağır geliyor. Eğer bizim parlamentomuz böyle bir karar verirse ben bunu onaylarım. Yeni Zelanda parlamentosu bu adamla ilgili vermiyorsa ben de bunu onlarla sürekli tartışırım” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler