Takip Et

Güncel

Erdoğan’ın mitingine belediye işçilerine katılım zorunluluğu ve işten atılma tehdidi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Ankara Gölbaşı’nda gerçekleştirdiği mitinge Ankara Büyükşehir Belediyesi personellerinin zorla götürüldüğü ortaya çıktı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Gölbaşı’nda dün gerçekleştirdiği seçim mitinginde Ankara Büyükşehir Belediyesi personellerinin mitinge gitmek için zorlandığını ve işiyle tehdit edildiği öğrenildi.

Gitmeyenlere işten çıkarma tehdidi

Cumhuriyet’in haberine göre, Erdoğan’ın gerçekleştirdiği miting öncesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi, kamu personeli ve araçlarını seçim mitingi için seferber etti. Belediye yöneticilerinin çağrısı üzerine Gençlik Parkı’nda bulunan belediyeye ait Gençlik ve Kültür Merkezi önünde toplanan yaklaşık bin güvenlik görevlisi, burada hazırlanan listelere imza attı. Böylece mitinge katılım zorunlu tutuldu. Listede isimleri olmayanlar, işten atılmakla tehdit edildi.

‘Mitinglere gitmek istemiyoruz ama mecburuz’

Gençlik Parkı’nın önüne getirilen yaklaşık 10 EGO otobüsüyle bu güvenlik personeli, Gölbaşı’ndaki miting yerine taşındı. AKP’nin seçim mitingine belediye personeli ve kamu araçlarının kullanılması tepki çekti. Parkta bekleyen belediye yetkilileri, personelin nereye gittiği yönündeki soruyu “göreve” diye yanıtladı. Ancak mitinge gitmek için bekleyen bazı güvenlik görevlilerine, “Nereye, neden gidiyorsunuz” diye sorduğumuzda gerçek ortaya çıktı. Gölbaşı’ndaki mitinge gitmek için beklediklerini belirten personel, buna mecbur olduklarını, “gitmeyenin sakıncalı ilan edilerek işini kaybedeceğini” kaydetti. Adının yazılmasını istemeyen bir güvenlik personeli, şu ifadeleri kullandı:

“Bu tür mitinglere gitmek istemiyoruz. Ama mecburuz. İş kaygısı taşıyoruz. Çocuğumuz çoluğu çocuğu var. Bizimki ekmek davası. ‘Git’ diyorlar, gidiyoruz, ‘gel’ diyorlar geliyoruz. Anlayacağınız modern köleleriz” dedi. Seçimde kime oy vereceğine yönelik soru üzerine ise aynı personel, “Mansur Yavaş’a vereceğim. Mevcut yönetime birçok arkadaş bilendi. Oy vermeyecek. Bu düşüncemizi paylaşamasak da sandıkta tercihimizi yapacağız.”

10 belediye otobüsü kadın personelleri mitinge götürdü

Bu arada merkezin yanında bulunan diğer bir yerde ise belediyenin kadın personeli toplandı. Kadınlar da buradan belediye otobüsleriyle miting alanına götürüldü. Kadınlar için de 10 belediye otobüsünün bekletildiği görüldü. Belediye personelinin, bugün de Erdoğan’ın açılışını yapacağı Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılış töreni ile Yenimahalle mitingine götürüleceği öğrenildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler