Takip Et

Güncel

ETHA çalışanları için dayanışma çağrısı

19 Nisan 2017’de İstanbul’da yapılan baskınlarda gözaltına alınarak tutuklanan ETHA çalışanlarının mahkemesi yarın İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Pınar Gayıp ve Semiha Şahin’in de aralarında bulunduğu 4 kişi 19 Nisan 2017’de  İstanbul’da yapılan operasyon ile gözaltına alınmıştı. Çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklana 4 kişinin ilk duruşması yarın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan iki gazeteci hakkında hazırlanan iddianamede, Gayip ve Şahin’in cenaze haberlerini takip etmesi de suçlama konusu oldu. Yine Gayip ve Şahin’in gözaltına alındığı süre zarfında açlık grevine girmeleri de suçlamalardan başka biri.

Mahkeme dolayısı ile dosyanın durumuna dair açıklama yapan avukat Kader Tonç “5 aydır dosyaya eklenen veya çıkarılan hiçbir şey yok. Dosyada delil olarak yer alan suçlamalarda çok eski. Kişisel kanaatimiz bunlarda kişisel hayatın gizliliğini ihlal ederek edilmiş olmaları. Bırakın dava açılması, soruşturmanın açılması ve yürütülmesi için gerekli olan basit şüphe bile yok teknik olarak. Bu kişilerin muhalif gazetecilik yapmaları, ETHA’da çalışıyor olmaları örgüt üyesi olmak için yeterli olmuş. Gazetecilik faaliyetinin yapılmasını engelleyen siyasi bir davadır” diye konuştu.

Tonç, ilk duruşmada müvekkillerinin yapacağı savunmalarda basın özgürlüğüne sahip çıkacağını ifade etti. Gazetecilere ve meslek örgütlerine duruşmaya katılması çağrısında bulunan Tonç, “ETHA’nın şu anda 5 muhabiri tutuklu. Kamuoyunun ve diğer gazetecilerinde meslektaşlarına sahip çıkması gerekiyor. Gazetecilerin özellikle meslektaşlarının dosyasını sahiplenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler