Takip Et

Güncel

Federico Moreno, “Maçoğlu’ nun öne çıkmasının iyi bir nedeni var” (Video Haber)

Arjantin Sosyalist İşçi Partisi(MST)’nden Federico Moreno, “Maçoğlu’ nun öne çıkmasının iyi bir nedeni var. Çünkü sosyalistlerin; var olan iktidarların ve rejimin söylediklerinin aksine yönetebileceğini gösterdi”

Arjantin Sosyalist İşçi Partisi(MST)’nden Federico Moreno, “Maçoğlu’ nun öne çıkmasının iyi bir nedeni var. Çünkü sosyalistlerin; var olan iktidarların ve rejimin söylediklerinin aksine yönetebileceğini gösterdi” dedi.

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) seçim çalışmaları kapsamında bileşenleriyle bu süreci örgütlemeye devam ediyor. Devrimci, halkçı yerel yönetimler perspektifiyle Ovacık özgülünde yerel yönetimlerde elde edilen başarı dünya kamuoyunun dahi ilgisini üzerine çekmiş durumda. Dersim’i ziyaret eden ve seçim çalışmalarına dahil olan Arjantin Sosyalist İşçi (MST)’inden Federico Moreno’da bu sürece ilişkin izlenimlerini aktardı.

‘Buraya gelirken baskının ne boyutlarda olduğuna dair bir fikrimiz yoktu’

Türkiye ’yede var olan rejimin rejimin otoriter ve totaliter bir rejim olduğunu belirten Federico, “Buraya gelirken baskının ne boyutlarda olduğuna dair bir fikrimiz yoktu. Ve bunu gördüğümüz zaman çok şaşırdık. Mesela eylem alanlarına girerken üzerimizdeki her şeyin defalarca kez aranması, afişlerin aranması ya da işte bir kadın eylemine bile basın olarak girmeye çalışırken büyük sorunlar çıkarmaları yaşadığımız ilginç deneyimlerdendi” diyerek sözlerini sürdürdü.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin yaratmış olduğu koşulların insanların yaşanan rejimin gerçek yüzünün anlaşılması ve tepki verilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Federico, “Şuan dünya genelinde var olan ekonomik kriz var. Aslında Türkiye’de de solun ve muhalefetin büyük olanakları var. Ama Türkiye’deki ana muhalefet partisinin herhangi bir en ufak bir talep önermesi, çözüm ortaya koyması gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

 ‘Sadece Dersim için değil, tüm dünya için ilginç bir deneyim’

 Dersim’de yaşadığı seçim deneğimi oldukça ilginç bulan Federico, ‘Sadece Dersim için değil, tüm dünya için ilginç bir deneyim. Tabi Maçoğlu çok haklı olarak iyi bir gerekçeyle sadece Türkiye’de değil dünyada popülerliğe kavuştu. Maçoğlu deneğimi, sosyalistlerin insanların sorunlarını, emekçilerin, yoksulların sorunlarını çözebileceğini gösterdi. Maçoğlu’ nun öne çıkmasının iyi bir nedeni var. Çünkü sosyalistlerin iktidarların, rejimin söylediklerinin aksine yönetebileceğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

‘Arjantin’de Türkiye’dekine çok benzer biçimde bir ekonomik kriz yaşanıyor’

Şuan Arjantin’de Türkiye’dekine çok benzer biçimde bir ekonomik krizin olduğunu söyleyen Federico, “Türkiye’deki ile kıyaslayınca Türkiye’dekinden daha ağır bir kriz söz konusu. Arjantin de devlet başkanı Maurisio Makri,  neoliberalizmin yürütücüsü şuan. Gerçekten işler onun açısından iyi gitmiyor. Makri’nin içerisine girmiş olduğu seçim sürecinde tüm müttefikleri onu terk ediyor ve aslında yaklaşan seçimlerde de müttefikleri olmayacak gibi görülüyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Ana muhalefet partisi ise şuan Makri’nin önermiş olduğundan farklı bir şey önermiyor. IMF (Uluslar Arası Para Fonu)’nin önermiş olduğundan başka bir şey önermiyorlar”

‘Sosyalistler için büyük fırsatlar var’

Federico, “Şuan sosyalistler inanılmaz bir güce sahip. İşçi sınıfı mücadelesinde, kadın mücadelesinde, sokakta asıl belirleyici güç sosyalistler. Söz gelimi geçen Martta yüzbinlerce insan sokaklardaydı. Geçtiğimiz yıl boyunca da kürtaj mücadelesi için milyonlarca insan sokağa döktüler. Şuan çok büyük bir fırsat var. Bu fırsatın devrimci sol arasında belli bir çelişkide barındırıyor. Şuan sosyalist sol kendi içerisinde bölündüğü için bu çelişkiyi aşma gibi bir sorun var önlerinde” dedi.

Anti-kapitalist solun birlikte seçime girmesinin önemli olduğunu sözlerine ekleyen Federico, “Alternatif bir güç haline gelmemiz gerekiyor. Sizin burada kazanmanız ya da bizim orada kazanmamız sosyalistlerin sadece yerellerde değil de genelde de gerçek bir alternatif olmasına, gerçek bir güç olarak yeniden ortaya çıkmasına vesile olacak” ifadelerini kullandı.

Son olarak Dersim halkının yaşam biçiminin samimi ve içten olduğunu dile getiren Federico son olarak gülümseyerek “Dersim insanı çok misafirperver. Devamlı çay ve yiyecek ikram ediyorlar. Doğası, manzarası çok güzel bir yer. Çok sevdim ben Dersim’i” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Arzu Yıldız

Federico Moreno, “Maçoğlu’ nun öne çıkmasının iyi bir nedeni var”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler