Takip Et

Dünya

Fransa’da Sarı Yeleklilerin ardından liseliler de sokakta!

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı direnişe geçen ve bir süredir eylemlerine devam eden Sarı Yeleklilerin ardından bu kez de lise öğrencileri sokaktaydı!

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı direnişe geçen ve bir süredir eylemlerine devam eden Sarı Yeleklilerin ardından bu kez de lise öğrencileri sokaktaydı!

Akaryakıt zammını protesto için direnişe geçen Sarı Yeleklilerin eylemlerinin ardından Fransa’da bu kez lise öğrencileri hükümetin eğitim politikasını protesto için sokağa çıktı. Dört gündür süren öğrenci eylemlerinden yaklaşık 200 okulun etkilendiği belirtilirken, Paris’in batısındaki Mantes-la-Jolie’deki bir okulun önünde iki aracın ateşe verildiği belirtiliyor. DW Türkçe’nin haberine göre, Orleans kentinde bir öğrencinin polis saldırısında plastik mermi sonucu yaralandığı bildirildi. Direnişle ilgili açıklama yapan Fransız Eğitim Bakanı Jean-Michel Balnquer, “Sarı Yeleklileri bahane ederek, gösterilere her türlü insanın katıldığını görüyoruz ve bu durum ciddi şiddet vakalarına neden oluyor” dedi.

Çiftçiler de haftaya eylem yapacak!

Paris’in güneyindeki Cachan’da gösteri düzenleyen 150 öğrenciden biri olan Ines ise “İleride yüksek akaryakıt ödemesi yapacak olanlar bizleriz” derken, 17 Kasım’dan bu yana Sarı Yeleklilerin direnşine sahne olan Fransa’da çiftçiler de gelecek hafta eylem yapacaklarını açıklamıştı. Yaklaşık iki haftadır devam eden Sarı Yeleklilerin eylemi nedeniyle Fransız hükümeti geri adım atmak zorunda kalmış ve akaryakıt zamlarının askıya alındığını duyurmuştu.

Anketler, kariyerinin en ciddi sınavı ile karşı karşıya olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a olan desteğin yüzde 23 seviyesine gerilediğini gösteriyor. Anketlere göre Sarı Yeleklikler adlı gruba olan halk desteği ise yüzde 72 seviyesinde. 17 Kasım’da başlayan eylemlerde şimdiye kadar dört kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi ise yaralandı

Hükümet OHAL ile tehdit etmişti

Sarı Yeleklilerin eylemlerine ilk günden beri saldıran Fransa hükümeti eylemlerin yükselmesi sonrasında eylemcileri OHAL ile tehdit ederken geçtiğimiz günlerde belli başlı tavizlerin verilebileceğine dair açıklamalarda bulundular.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Sarı Yeleklileri hedef göstererek

Bu şiddetin failleri değişim istemiyor, iyileştirme istemiyorlar; kaos istiyorlar” diyen Macron, “Savundukları davaya ihanet ediyorlar. Kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar. Yarın döndüğümde ilgili bakanlarla görüşme yapacağım demişti.

Kaynak: Gazete Yolculuk

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler