Takip Et

Güncel

FT: Liranın değer kaybı baskı yaratıyor

Financial Times’ta yer alan bir yazıya göre liradaki değer kaybı enflasyonun artması riskini getiriyor. Değer kaybının borçlu özel sektör üzerinde de baskı yarattığı aktarılıyor

Türk lirasındaki değer kaybına dair bir analiz yayımlayan Financial Times, liradaki değer kaybının olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Haberde görüşüne yer verilen otomobil parçası imalatçısı Albert Saydam, “Bu pek çok şirket için yeni bir durum” diyerek, yüksek enflasyon ve dalgalı kurla baş etmeye alışık olmadıklarını, bunun büyük zorluk getirdiğini söyledi.

‘Faiz kararı korkuları artırdı’

Faizleri artırmama kararının liranın düşüşüne yol açtığı hatırlatılan yazıda, “yüksek faiz düşmanı” Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı ekonominin başına getirmiş olmasına dikkat çekildi.

FT, Albayrak’ın yatıştırmaya yönelik açıklamalarına karşın  faiz kararının korkuları artırdığını öne sürdü.

Yazıda liranın düşüşünün enflasyon riskini artıracağı, borçlu özel şirketlerin üzerinde baskı yarattığı, yabancı sermaye akışının gelişini engellediği söyleniyor.

‘Aşırı ısınma ve dengesizliklere yol açabilir’

Yabancı sermaye akışının azalması durumundaysa liradaki düşüşün süreceği, yabancı yatırımcıların Ankara’nın ekonomik idaresinden memnun olmadığı belirtiliyor.

Ayrıca Türkiye’deki büyümenin tüketim ve hükümet harcamalarıyla beslendiğine dikkat çeken FT, bunun aşırı ısınma ve dengesizliklere yol açacağını duyuruyor.

Bankacılık da risk altında

Yüzde 15 enflasyona ve yüksek cari açığa dikkat çeken FT, üretim maliyetlerinin de liranın değer kaybı nedeniyle büyük artış yaşadığını aktarıyor.

Yıldız Holding ve diğer şirketlerin yeniden yapılandırma taleplerinin bankalara zarar verebileceği söylenen yazıda, “güçlü bir konumda olan” bankacılığın, baskı ve risklerin artması durumunda er ya da geç zarar göreceği savunuluyor.

Yazıda Erdoğan’ın ekonomideki rolünden duyulan kaygılara da yer veriliyor.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler