Takip Et

Dünya

G20 Sonuç Bildirgesi açıklandı

Arjantin’de protesto ile karşılanan G20 Zirvesi, açıklanan Sonuç Bildirgesi’nin ardından sona erdi

G20 Zirvesi Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te protestolarla başladı. Arjantin’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesi’nde ise “Uluslararası düzenin kurallara bağlı şekilde sürdürülmesine, ABD’nin itirazlarına rağmen Paris İklim Anlaşması’nın aynen uygulanmasına ve Dünya Ticaret Örgütü’nün reforme edilmesine” vurgu yapıldı. Bildirgede geleceğe yönelik iş birliği, kalkınma için altyapı, sürdürülebilir gıda stratejisi ve cinsiyet eşitliği gibi başlıkların kapsamlı şekilde ele alındığı iddia edildi. 31 maddeden oluşan ve ağırlıklı olarak uluslararası ekonomik düzene vurgu yapılan bildirgede, öncelikle kurallara bağlı bir uluslararası düzenin işlediğinden emin olmanın önemine işaret edildi.

Uluslararası ticaret kurallarının ülkeleri dezavantajlı duruma sokmaması gerektiği ifade edilen bildirgede, Dünya Ticaret Merkezinin (WTO) bazı fonksiyonlarının yetersiz kaldığına ve bunların reforme edilmesi gerektiğine yer verildi.

Zirve, 2019’da Japonya’da

Bildirgede, Paris İklim Anlaşması’nın “geri döndürülemez” olduğuna vurgu yapılarak tam anlamıyla uygulanmasının önemine ve iklim değişikliğiyle mücadeleye işaret edildi. Bildirgenin bir sonraki maddesinde ise ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan geri çekilme kararının arkasında durduğu ve “çevreyi koruyarak” tüm enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanacağını ifade ettiği belirtildi. Böylece Sonuç Bildirgesinin iklim değişikliği ile ilgili bölümüne sadece ABD katılmadığını beyan etmiş oldu.

Bildirgede ayrıca Hamburg’daki G20 Zirvesi’nde beyan edilen “terörle mücadele” açıklamasının arkasında durulduğu kaydedildi. Bildirgenin son maddesinde ise 2019 yılındaki G20 Zirvesi’nin Japonya’da, 2020’deki zirvenin ise Suudi Arabistan’da yapılmasına karar verildiği belirtildi.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler