Takip Et

İçerden

Gardiyan 5 çocuğu darp ettikten sonra birini boğmak istedi!

Diyarbakır Çocuk Hapishanesi’nde tutuklu bulunan 5 çocuk, 1 Kasım günü bir gardiyan tarafından darp edildi. Gardiyanın, çocuklardan F.T.’yi (16) boğmaya çalıştığı öğrenildi

Diyarbakır Çocuk Hapishanesi’nde tutuklu bulunan 5 çocuk, 1 Kasım günü bir gardiyan tarafından darp edildi. Gardiyanın, çocuklardan F.T.’yi (16) boğmaya çalıştığı öğrenildi. Darp raporu alan F.T. suç duyurusunda bulunurken, hapishane olayı doğruladı.

MA’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Kapalı Hapishanesinde tutuklu bulunan Y.T.Ö, B.N., F.T., R.Y. ile soyadı öğrenilemeyen Ö.’nün, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yapmak istedikleri kutlama sırasında darp edildikleri öğrenildi. Söz konusu olay sırasında çocuklardan F.T.’nin bir gardiyan tarafından boğulmaya çalışıldığı, duruma diğer çocukların engel olduğu belirtildi. Tutuklu çocuklar yakınlarıyla yaptıkları görüş sırasında, saldırgan gardiyan hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

‘F.T.’nin boynunda halen morluklar vardı’

Önceki gün darp edilen kardeşi R.Y.’yle görüşen Yekbun Y., olay hakkında kendisine aktarılanlar hakkında konuştu. Görüşte kardeşini tanıyamadığına dikkat çeken Yekbun Y., “Daha önce Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyorlardı. Diğer tutsaklar onlara bir şey yapılmasına izin vermiyordu. Bir ay önce ‘çocuklar daha rahat edecekler’ diyerek, kardeşim dahil 5 çocuğu yeni yapılan kampus cezaevine götürdüler. 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısı ile kutlama yapmak istemişler. Bu sırada bir gardiyan gelip bunlara bağırıp hakaret etmiş. Sonra üstlerine saldırmış. F.T. isimli çocuğu boğmaya çalışmış. F.T.’nin boynunda falan halen morluklar vardı. F.T. Van’dan buraya sevk edilmişti. Baya bir sıkmış boynunu. Diğer çocuklar zor almışlar gardiyanın elinden. Darp raporu almışlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar.”

‘Gardiyan halen aynı cezaevinde’

Tüm bunlara rağmen bahsi geçen gardiyanın halen aynı hapishanede görevli olduğunun kendilerine aktarıldığını söyleyen Yekbun Y., “Kardeşim ve diğer çocuklar o gardiyan ile her gün aynı koridorda karşılaşıyorlar. Çocuklara saldıran gardiyanın en azından tedbir amaçlı oradan uzak tutulması gerekiyor. Bir şey yaparsa bunun sorumlusu kim olacak” diye sordu.

Cezaevi müdürü doğruladı: taleplerini ben aldım

Konu hakkında telefonla görüştüğümüz Cezaevi Müdürü ise yaşanan olayı doğruladı. Olayın kurumsal algılanmaması gerektiğini söyleyen Cezaevi Müdürü, “Bu tip şeyleri telefonla bilgi vermeyiz. Böyle bir iddia varsa, şahıslarla ilgilidir. Kurumsal bazda değerlendirmeyin. Biz bu konularla ilgili savcılığımıza gerekli suç duyurusunu yapmışızdır. Anlatabildim mi demek istediğimi. Kurumsal anlamda böyle bir yargıya sahip olmayın. Böyle bir girişimde olan bir memurumuz varsa da savcı bey gereğini yapacaktır zaten” dedi.

Cezaevi Müdürü, gardiyan hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin ise, “Tabi ki. Dilekçe yazdılar. Bizzat ben görüştüm. Ben kendim taleplerini aldım. Varsa bir şikayetiniz hemen gönderelim dedik ve gönderdik de. Bireysel anlamda öyle bir yaklaşımı olan varsa da karşılığını öder. Savcı bey gereğini yapar” diye konuştu.

‘Savcı bireysel anlamda değerlendirecektir’

Gardiyanın sarhoş olduğu iddiası hakkında ise müdür şunları söyledi: “Bunlar iddiadır. Savcı beyin takdirindedir. Böyle olup olmadığını söyleyemem size, ama ilgili şikayeti ben zaten savcı beye gönderdim. Böyle bir iddiası olan ya da böyle bir yaklaşımı olan varsa da savcı bey bireysel anlamda değerlendirecektir. O çocuklarımız bize emanettir. O konuda hiçbir sıkıntı olmasın. Burada kurum müdürü var. Bu tip konularda duyarlıyız.”

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler