Takip Et

Güncel

”Gönderen:İlhan Sami Çomak” belgeseline Londra’da büyük ilgi

 24 senedir haksız bir şekilde hapiste tutulan şair İlhan Sami Çomak’ın hayatına ve hapishanede ki yaşantısına ışık tutan, Çiğdem Mazlum ve Sertaç Yıldız’ın yönetmenliğini yaptığı ”Gönderen:İlhan Sami Çomak” belgeseli Londra’da büyük ilgi ile karşılandı.

 24 senedir haksız bir şekilde hapiste tutulan şair İlhan Sami Çomak’ın hayatına ve hapishanede ki yaşantısına ışık tutan, Çiğdem Mazlum ve Sertaç Yıldız’ın yönetmenliğini yaptığı ”Gönderen:İlhan Sami Çomak” belgeseli Londra’da büyük ilgi ile karşılandı.

 İlhan Sami Çomak, 1994 yılında henüz 21 yaşındayken “Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemlerde bulunmak” suçundan idama mahkum edildi. 24 yıl süren hükümsüz tutukluluğu “Gönderen: İlhan Sami Çomak” belgeseline konu oldu.

 Babel Art House’da iki bölüm şeklinde gerçekleşen gösterim programı kapsamında açılış konuşmasını yapan İlhan Sami Çomak’ın yakını ve vasisi sanatçı Suna Alan, konuşma ardından İlhan’ın gösterime ilettiği mesajını okudu. Ardından gerçekleşen film gösterimi sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Oturacak yer kalmayan salonda, izleyicilerin merdiven basamaklarını doldurduğu gözlemlendi.

 İzleyiciler arasında  Baroness Sally Greengross, Dr Annette Lawson, hukukçu Cleo Newton ve şair Penny Hughes de izleyiciler arasında yerini alırken, etkinlikte İlhan Sami Çomak’ın fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisinin yanısıra şiir kitapları ve belgesel filmin CDlerinin bulunduğu standa yoğun ilgi gösterildi.

 Gösterim programının ikinci bölümünde ise İlhan Sami Çomak’ın İstanbul’da görülen duruşmalarına katılan insan hakları avukatı Margaret Owen oldukça duygusal bir konuşma yaptı. Filmin kendisini çok sarstığını ifade eden Owen, filmi izlerken zulüm, anne ve babasının ve kardeşlerinin çektiği acıların kendisini ağlattığını söyledi. En son 2016 yılında katıldığı mahkemede yaşanan hak ihlallerine dair gözlemlerini anlatan Owen, aynı zamanda en uzun tutuklu öğrenci sıfatını da taşıyan İlhan Sami Çomak’ın yanı sıra, başta Kürt olmak üzere cezaevlerinde 70.000 öğrenci olduğunu söyledi ve ‘biran önce serbest bırakılmalılar’ dedi.

 Owen’in konuşması ardından şair Çomak’ın Londra’da yaşayan mektup arkadaşı şair Michael Baron, Çomak için yazdığı ”Swimmer” (Yüzücü) isimli şiirini ilk kez bu etkinlikte okudu. Devamında şiirin Türkçe tercümesi de okundu.

 Gösterim sonunda sanatçı Suna Alan müzisyen Dario Papavassiliou (ud) ile birlikte Çomak’ın sevdiği şarkıları seslendirdi. Ezginin Günlüğü’nün iki ayrı şiirden bestelenen Gelmiyorsun ve Kederin Kardeşiyim gibi eserlerinin yanı sıra Kürt şairi Cegerxwin’in Hate Ber Deri (Kapımın eşiğine geldi) şiirinden bestelenen şarkı gibi Türkçe, Kürtçe, Ermenice şarkılar ile gece sonlandı.

 İlhan Sami Çomak kimdir?

1973 yılında Bingöl Karlıova’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bingöl’de tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’ne 1992 yılında kaydını yaptırdı. 1994 yılında gözaltına alındı ve tutuklandı. Çomak, kesintisiz şekilde 24 yıldır cezaevinde tutuklu yargılanmaktadır. Türkçe dışında anadili olan Kürtçe ile şiirler yazmaktadır. Gitmeler Çiçek Kurusu, Açık Deniz, Günaydın Yeryüzü ve Kedilerin Yazdığı İlahi, Yağmur Dersleri, Bir Sabah Yürüdüm ve Dicle’nin Günlüğü adlı şiir kitapları vardır.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler