Takip Et

Güncel

Gönül Sonbahar: “Ovacık küçük ama somut bir örnektir, onu büyütmeliyiz” (Güncellendi)

Emek ve Özgürlük Cephesi(EÖC) temsilcisi Gönül Sonbahar: “Ovacık küçük ama somut bir örnektir, onu büyütmeliyiz”

Dersim Demokratik Halk Dayanışması bileşenlerinden Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Gönül Sonbahar mevcut yerel seçimlere ilişkin “Nohutla hiçbir şey olmaz diyenler bugün bunun tam tersini söylüyorlar. Ovacık küçük ama somut bir örnektir. Ovacık örneğini sahiplenmeli ve onu büyütmeliyiz” dedi.

Dersim’de ve Dersimin 7 ilçesinde 2019 yerel seçimlerine ilişkin Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) seçim çalışmalarına devam ediyor.

DDHD’nin bileşenlerini oluşturan sol-sosyalist yapılar bu süreci hep beraber örüyor. Bu çerçevede DDHD’nin bileşeni olan Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC)’den Gönül Sonbahar, yerel seçimler ve içerisinde bulunduğumuz sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Şirketlerin değil, halkın ekonomisini büyüten belediyecilik’

Emek ve Özgürlük Cephesi olarak Gönül Sonbahar, “Faşizme, oligarşiye karşı özgürlük, adalet, eşitlik, halk için demokrasi ve insanca yaşam için mücadele ediyoruz. Burjuva sistem partileriyle biz devrimci sosyalistlerin özelde yerel yönetimlere genelde siyasete bakışımız uygulama açısından saymakla bitiremeyeceğimiz farklılıklar, uçurumlar var. Özetle saray ve saltanat rejimi ve bu rejimin devlet ihaleleri eliyle zenginliklerine zenginlik katan kapitalistler, diğer yanda ise işsizlik ve yoksulluk koşullarında özgürlüklerin olmadığı, grev, gösteri, yürüyüş hakkı gibi en temel hakların kullanılmasına izin verilmeyen baskı, şiddet tehditle yaşamını sürdürmeye çalışan yüzde doksan dokuz var. Onlar ise sadece yüzde bir. İşte biz bu yüzde doksan dokuzun hakları için mücadele ediyoruz. Bunun içinde şirketlerin değil, halkın ekonomisini büyüten belediyecilik esastır diyoruz” dedi.

Faşizmin sopasıyla açıktan saldırdığı bir zaman dilimindeyiz’

Gönül, “AKP iktidarı özellikle dini kullanarak fetvalarla, manipülasyonlarla ve beka fobisi yaratmaya çalışarak siyaset yapıyor. Aslında siyaset yapma ve üretme konusunda kafası epeyce karışık. Bu kafa karışıklığına bir de geminin su alması eklenince ekonomik kriz, işsizlik patlak verince AKP İktidarı artık faşizmin aba altından değil, faşizmin açıktan sopasıyla saldırdığı süreçleri yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Halkın iradesini hiçe sayamazsınız’

Gönül daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu baskıcı rejim bir bütün baktığımızda yalan, talan, sömürü üzerine kurulu ayrıştırıcı kutuplaştırıcı kirli bir siyaset yürütüyor. Bu kirli siyasetin dilini her daim yeniden üretiyor. işte özetle bahsettiğim bu tablo içerisinde yerel seçimlere gidiyoruz. Ve herkes çok iyi biliyor ki trafoya giren kediler ya da aleni hırsızlıklar yoluyla seçim sonuçları değiştiriliyor. Artık hiçbir seçim sonucunun güvenli olmadığını görüyoruz. Tüm bunlara rağmen muhalefetin bütün engelleri aşıp her hangi bir belediyeyi (HDP belediyelerinde gördük) kazanması durumunda kayyımlar yoluyla nasıl gasp ediyor, nasıl halkın iradesini hiçe sayıyor onu gördük. Tüm bunlara rağmen onların oyunlarını bozabiliriz. Tüm baskılara rağmen direneceğiz ve teslim olmayacağız’

‘Ovacık gibi küçük bir yerde sınırlı olanaklarla bu umudu yaratıyorsa bunu desteklemek ve büyütmek gerekiyor’

Gönül daha sonra “ Devrimciler sol ve Kürt Aleviliği açısından büyük önem taşıyan Dersim’de yerel seçimler özgülünde devrimci, demokratik ve yurtsever kurumlar arasında bir birlik sağlanamamıştır. Bu durum tüm devrimci, demokrat, yurtsever güçlerin kaybıdır. Biz Emek ve Özgürlük Cephesi olarak program ve ilkeler doğrultusunda haklarımız için umut yaratan Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) ittifak güçlerinden biri olarak bu sürecin içerisine dahil olduk. Bu kararı almamızdaki etkenlerden biride Ovacıkta yaratılan deneyimdir. Bu deneyim bin dokuz yüz yetmişlerde Fatsa’da, Diyarbakır’da, Batman’da yaratılan devrimci-demokratik belediyeciliğin izindedir. Eksikleri elbette vardır. Ancak Ovacık gibi küçük bir yerde sınırlı olanaklarla bir umut yaratıyorsa bunu desteklemek ve büyütmek gerekiyor. Ovacık Dersim’in dünyaya açılan penceresi oldu. Nohutla hiçbir şey olmaz diyenler bugün bunun tam tersini söylüyorlar. Ovacık küçük ama somut bir örnektir. Ovacık örneğini sahiplenmeli ve onu büyütmeliyiz” dedi.

‘Dersim’i üretken bir kent haline getireceğiz’

Gönül, “DDHD yoluyla meclis esaslı bir yönetimle, kamu hizmetlerini hak olarak gören bir anlayışla hareket edeceğiz. Halkın ekonomisini geliştirmeyi,  Dersim’i üretken bir kent haline getirmeyi ve kooperatifleri yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Esnaf, köylü, çiftçi meclislerini oluşturarak her birinin kendi alanlarında söz, yetki, karar sahibi olmasını hedefliyoruz. Kadın meclislerinin belediyenin ana unsurları olmasını, kadın kooperatiflerinin yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra genç, çocuk, engelli, işçi için meclisler kuracağız. Kamusal alanda engellilere, yaşlılara, öğrencilere, kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanacak. Ekonomik hedeflerin yanı sıra ezilen alevi inancının kurumsallaşması, Kırmançki ve Kurmanci dillerinin yaşatılması için her türlü kurumsal desteğin sunulmasını hedefliyoruz. Dersimin doğası, tarihi, kültürü, sahiplenerek tüm halklarımızın büyük bir kültür sanat merkezi haline gelmesi için gerekli tüm çalışmaların yapılmasını sonuna kadar destekleyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler