Takip Et

Güncel

Güney Afrika’daki Erdoğan protestosuna güvenlik görevlileri saldırdı!

BRICS Zirvesi için Güney Afrika’da bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto edildi; protestoya güvenlik görevlileri saldırdı

BRICS Zirvesi için Güney Afrika’ya giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Pretoria Türkiye Büyükelçiliği dışında protesto eden göstericiler, Türkiye Büyükelçiliği’nden çıkan güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kaldı.

‘Türkiye’deki diktatöryal yönetimi protesto ediyorduk’

Afrika Haber Ajansı‘nın haberine göre; “Türkiye Birlik Ağı”nın (TSN) Geçici Başkanı Majesty Mnyandu, “Biz barışçıl ancak kararlı biçimde Erdoğan’ın Türkiye’deki diktatöryal yönetimini protesto ediyorduk. Bir anda elçilik binasından güvenlik görevlileri çıktı ve bize saldırdı. Birisi suratıma tekme attı. Gördüğünüz gibi yüzüm kanıyor” dedi. Mnyandu şöyle devam etti:

“Tavırlarına gerçekten çok şaşırdık. Burası Güney Afrika, özgür bir ülke. Engellenmemize müsaade etmeyeceğiz, Erdoğan pankartlarımızı görene kadar buradan ayrılmayacağız. O gelene kadar burada bekleyeceğiz.”

TSN grubu yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye’de iki yıldır devam eden OHAL ve yeni terörle mücadele kanunu akademisyenleri, gazetecileri, siyasi aktivistleri, hak savunucularını hedef almak için insan hakları ihlallerine uygun bir zemin hazırlamaktadır” denildi. TSN, “Erdoğan yönetiminde aralarında hakim, gazeteci, öğretmen, kamu çalışanının olduğu 250 binden fazla insanın işini kaybettiğini, diğerlerinin gözaltına alındığını, açığa alındığını ve soruşturmaya tabi tutulduğunu” dile getirdi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler