Takip Et

Güncel

Halkbank’a tepki yağıyor: Bu hırsızlığın son aşamasıdır

Güncel değerlerden farklı olarak dün gece internet üzerinden Halkbank 3.88’den, ING Bank da 4.88’den dolar sattı. Halkbank’tan ‘Sistem hatası oldu’ açıklaması gelirken, gazeteci-yazar Ahmet Aziz Nesin yaşanan durum için “Böyle hata açıklanamaz, bu hırsızlığın son aşamasıdır” dedi

Döviz artışı ile birlikte bir yanda ekonomiyi sarsan gelişmelerle karşılaşılırken, dün gece oldukça ilginç bir durum yaşandı. Gece saat 23.32 itibariyle dolar 6,55 TL, euro ise 7,62 TL’den işlem görürken, Halkbank ve ING Bank tarafından bu güncel değerlerden farklı olarak satış yapıldı. Halkbank 3.88, ING Bank da 4.88’den dolar sattı.

Bu durum sonrası Halkbank’ın müşteri hizmetlerine de ulaşılamadı. Bu şaşırtıcı kur rakamlarına ilişkin bir Halkbank yetkilisi, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Anlık bir hatadan dolayı böyle görünüyor. Kur fiyatları güncelleniyor” dedi.

İlerleyen saatlerde internet sitesi normale dönen bankanın döviz kuru bilgileri de güncellendi.  Halkbank’ın resmi Twitter hesabından yaşanan gelişmeyle ilgili olarak ise bir açıklama paylaşıldı.

Açıklamada, “Bankamız internet sitesinde, gerek bilgilendirme amaçlı gerekse alım-satıma esas olarak yayınlanan döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan dış kaynaklı 3. parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata nedeniyle, 31 Ağustos 2018 günü akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa bir süre için, Bankamız döviz kurları olması gerekenden farklı olarak yayınlanmış ve internet şubesi üzerinden hatalı kur seviyelerinden kısıtlı sayıda işlem yapılabilmiştir. Söz konusu işlemlere derhal müdahale edilerek, müşterilerimizin ve Bankamızın zararına hiçbir şekilde sebebiyet verilmemiştir. Konuyla ilgili gerekli tedbirler alınmış olup, kontrol süreçleri sonrasında sistemimiz normal işleyişinde döviz alım-satım işlemlerine tekrar açılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur” denildi.

Yaşanan duruma dair Halkbank’tan bu yönlü açıklama gelirken, ING Bank’tan herhangi bir açıklama gelmedi.

Kimi önemli isimler duruma dair tepkilerini sosyal medyadan gösterdi.

Nesin: Hırsızlığın son aşaması. Banka cezaları kapıda.

Gazeteci-yazar Ahmet Aziz Nesin sosyal medya hesabı Twitter’dan duruma şu sözlerle tepki gösterdi: “Halk Bankası 1 saatliğine Doları 3,72’den sattı. Buna İNG ve diğer bankalar da dahil oldu. Bankalar boşaltılıyor ama kime bu belli değil. Böyle hata açıklanamaz, bu hırsızlığın son aşamasıdır Banka cezaları sanırım kapıda”

Bilgen: ABD’ye tepki göstermenin inandırıcı tarafı olur mu?

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen de, hesabından yaptığı paylaşımda “Gece yarısı operasyonu ile dolar 3.72 den alındıktan sonra yarın kesilecek ceza nedeniyle ABD’ye tepki göstermenin inandırıcı tarafı olur mu?” diye sordu.

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise, “Halkbank’tan 3.72’den Dolar, 4,32’den Avro alan var mı? Varsa ne kadar ve kimler tarafından alındı. Bunun kamuoyuna açıklanmaması halinde, şüpheler haklılık kazanır” dedi. (MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler