Takip Et

İçerden

Hasta tutsak Boz: Sağlığım iyi değil, aşırı kilo kaybı yaşıyorum

Hapishanede tek başına tutulması yaşamsal risk taşıyan; ancak 5 aydır tek kişilik hücrede kalan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz, diyet yemeklerinin verilmediği, sağlığının iyi olmadığı ve aşırı kilo kaybı şikayetiyle gittiği revir doktorunun kendisine “hiçbir şeyin yok” dediğini aktardı

Hapishanede tek başına tutulması yaşamsal risk taşıyan; ancak 5 aydır tek kişilik hücrede kalan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz, diyet yemeklerinin verilmediği, sağlığının iyi olmadığı ve aşırı kilo kaybı şikayetiyle gittiği revir doktorunun kendisine “hiçbir şeyin yok” dediğini aktardı.

Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz, Mezopotamya Ajansı’na (MA) gönderdiği mektupta yaşadığı hak ihlallerini anlattı. 25 Ağustos’ta kaleme alınan mektup elimize ulaşmadan 2 gün önce Mehdi Boz, kardeşini telefonla arayarak 6 gardiyan tarafından darp edildiğini bildirmişti.

Boz, mektubunda Elazığ Hapishanesine sevk edildiği 27 Nisan 2018 tarihinden beri tek kişilik hücrede kaldığını belirterek, tüm girişimlerine rağmen arkadaşlarının kaldığı 3 kişilik koğuşa gönderilmediğini ifade etti.

‘Diyet yemeklerim verilmiyor’

İnsan Hakları Derneği (İHD) raporlarına göre Boz’un tiroid kanseri, KOAH, böbrek ve mide rahatsızlığı ile prostat hastalığı bulunuyor ve hastalıklarından dolayı özel beslenmesi gerekiyor. Ancak Boz, yazdığı mektupta kendisine diyet yemeklerinin hala verilmediğini belirterek, “C vitamini sandoz ilacım raporum da olmasına rağmen bazen veriliyor, bazen verilmiyor. Hem diyet hem de ilaç için revir doktoruyla görüştüm, revir doktoru bana ‘bu konuyla ilgili idareyle görüş’ dedi. İdareyle görüştüm onlar da bana ‘ilaç ve diyetle ilgili doktor ilgileniyor’ dedi. Kimin ilgileneceğine dair ben de şaşıp kaldım” ifadelerinde yer verdi.

‘Hiçbir şeyin yok’

Bayramdan önce cezaevi revir doktoruna çıktığını belirten Boz, maruz kaldığı muameleye dair şunları anlattı: “Doktora gittiğimde ‘sağlığım iyi değil, diyetim verilmiyor, her gün kilo kaybı yaşıyorum vs.’ dedim. Doktor bana, ‘seni gördüğümden beri daha iyisin, hiçbir şeyin yok’ dedi. Şok oldum ve ‘bir doktor olarak ne biçim konuşuyorsun’ deyip çekip geldim.”

Eşya başvurusuna bakanlıktan olumsuz yanıt

27 Nisan 2018 tarihinde Kayseri 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesine sevk edilen Boz, Kayseri Hapishanesi’nde kalan eşyalarının kendisine gönderilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvuru dilekçesi yazdı. Boz, söz konusu başvurusuna Adalet Bakanlığı’nın olumsuz yanıt verdiği yönündeki belgeyi de mektubuyla paylaştı.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler