Takip Et

İçerden

Hasta tutsak Mehdi Boz, ailesiyle görüştürülmüyor

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un ailesi, dayatılan kimlik belgesi taşıma uygulamasını kabul etmediği için görüşe çıkarılmayan, disiplin cezaları nedeniyle de telefon görüşü engellendiği için haber alamadıkları çocuklarının sağlığından endişeli

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un ailesi, dayatılan kimlik belgesi taşıma uygulamasını kabul etmediği için görüşe çıkarılmayan, disiplin cezaları nedeniyle de telefon görüşü engellendiği için haber alamadıkları çocuklarının sağlığından endişeli.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hazırladığı ağır hasta tutuklu listesinde yer alan ve tek başına kalmasının yaşamsal risk taşıdığı belirtilen isimlerden biri olan Mehdi Boz, yaklaşık bir yıldır ailesi ile açık ya da kapalı görüş gerçekleştiremedi. Nedeni ise Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Boz’un, cezaevi idaresince dayatılan mahkum kimlik kartı belgesini onur kırıcı bulması dolayısıyla taşımayı reddetmesi.

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, dayatılan kimlik kartını taşımak istemediği için görüşe çıkarılmayan Boz, yine verilen disiplin cezaları nedeniyle 4 aydır ailesi ile telefon görüşü de gerçekleştiremedi. Mehdi Boz’un kardeşi Necla Er, bir yıldır kardeşinin görüşüne gidemediklerini söyledi.

Er, “12 aydır açık ya da kapalı görüşe çıkmadı. Kendilerine dayatılan çıplak arama ve görüş sırasında dayatılan kimlik dayatmasını reddettikleri için idare görüşe çıkmalarına izin vermiyor. Son 4 aydır ise yine çeşitli nedenlerle aldığı disiplin cezalarının onaylanması nedeniyle telefon görüş yasağı var. Geçen hafta annem ve babam Varto’dan Elazığ’a görüş için gitmişlerdi. Ancak kimlik dayatmasını reddettiği için yine görüşe çıkmasına izin verilmemiş” dedi.

Tiroid bezi kanseri, KOAH, böbrek ve mide rahatsızlığı ile prostat hastalığı olan Boz, 12 Ekim 2017’de kaldığı Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Kayseri Bünyan Cezaevi’ne sevk edildi. Buradan da geçtiğimiz 20 Nisan günü Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Sevk sırasında da çıplak arama dayatmasını reddettiği için darp edilerek, tek kişilik hücreye konuldu.

Necla Er, cezaevi koşullarının sağlığını kötü etkilediğini, yine sevkler nedeniyle gerekli tedavisi bir türlü yapılamayan ağabeyinin darp sırasındası kaburgasının zedelendiğini de ifade etti.

Kardeşinden haber alamadıklarını vurgulayan Er, şunları söyledi: “Sağlığı kötü. En son zaten darp edilmişti. Hastaneye götürülmesi gerekiyordu ama götürülmemişti. Şimdi durumunun nasıl olduğunu merak ediyoruz. Sürekli disiplin cezaları verilerek telefon gibi hakları dahi engelleniyor. Kardeşimin sağlığından endişe ediyoruz. Ağır hasta olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutuluyordu” dedi.

 “Kimlik dayatmasını reddettikleri için idare görüşe çıkmalarına izin verilmiyor”

Mehdi Boz ile en son Elazığ Cezaevi’ne sevk edilirken darp edildiği haberini aldıktan sonra görüştüklerini belirten avukatı Hasan Akkuz ise, bu görüşmenin üzerinden 2 ay gibi bir süre geçmesine rağmen bir daha görüşemediğini aktardı. Akkuz, “Kimlik dayatmasını reddettikleri için idare görüşe çıkmalarına izin vermiyor. Ben de görüşemedim. Bu yüzden son durumu ile ilgili bir bilgim yok” dedi.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler