Takip Et

Kent-Ekoloji

Hava kirliliği insan sağlığına etki eden en büyük küresel tehdittir

Çevre Performans Endeksi (EPI)adlı uluslararası çevre kuruluşu hazırladığı 2018 raporunda hava kirliliğinin halk sağlığı için en büyük çevresel tehdit olduğunu belirtti

Hava kirliliğinin insanlar için tehlikeli olduğu çok iyi bilinmektedir. Ancak son zamanlarda Hazırlanan bir çevre raporunda, hava kirliliği halk sağlığı için önde gelen çevresel bir tehdit olarak belirtiliyor.

Hava Kirliliği Sorunu

Hava kirliliği görünmez bir tehdit ve katildir. Dünya Sağlık Örgütü, her yıl yedi milyon erken ölümün hava kirliliği ile bağlantılı olabileceğini tahmin ediyor; Santral emisyonları içindeki küçük parçacıklara maruz kaldıkları için 7,500-52,000 insan Birleşik Devletlerde her yıl ölüyor. Aslında, 2018 Çevre Performans Endeksine (EPI) göre, hava kirliliği, halk sağlığı için en büyük çevresel tehdittir.

Bu rapor Yale ve Columbia Üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte hazırlanmıştır. Her biri çevre sağlığı ve ekosistem canlılığı üzerine odaklanan 10 issue kategorisinde 24 performans göstergesi ile 180 ülke sıralanmıştır. Listenin başında İsviçre, bunu Fransa, Danimarka, Malta ve İsveç izliyor. Listenin altında Hindistan, Bangladeş, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Nepal var. Amerika Birleşik Devletleri, sanitasyon ve hava kalitesi bakımından iyi bir puan alan ancak ormansızlaşma ve sera gazı emisyonlarında çok düşük bir oranla bu listede 27. sırada yer almıştır.

 

Günün Haberleri

Kent-Ekoloji konulu diğer haberler