Takip Et

Kent-Ekoloji

Hayvan hakları savunucuları ‘Katliam Tasarısı’nı protesto edecek

Hayvan hakları savunucuları, “katliam yasası” olarak tanımladığı 5199 Sayılı Kanun’da yapılacak değişiklikler, yarın Ankara Ulus Meydanı’nda birçok kurumun katılımıyla protesto edilecek. 

Hayvan hakları savunucuları, “katliam yasası” olarak tanımladığı 5199 Sayılı Kanun’da yapılacak değişiklikler, yarın Ankara Ulus Meydanı’nda birçok kurumun katılımıyla protesto edilecek.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu üzerinde değişiklik öngören ve Meclis’te bekletilen yasa tasarısına ilişkin hayvan hakları savunucuları, protesto eylemine hazırlanıyor. “Katliam tasarısı” olarak tanımlanan düzenleme yarın Ankara Ulus Meydanı’nda birçok kurumun desteğiyle protesto edilecek. Hayvan Hakları İzlem Delegasyonu tarafından “Hayvan Hakları Büyük Anadolu Buluşması” adı verilen eylem hakkında konuşan Sokak Hayvanları İçin Mücadele ve Organizasyon Derneği (SİMORG) Başkan Yardımcısı Gül Merttürk, hali hazırda uygulanan 5199 sayılı kanun da yetersiz ve tam olarak uygulanmadığını söyledi.

Merttürk, “Türkiye’de aslında bir sokak hayvanı sorunundan ziyade, liyakatsiz ve beceriksiz devlet görevlileri sorunu var” dedi.

Sorunun sokak hayvanlarını yakalama aşamasında boy gösterdiğini ifade eden Merttürk, “Olay kısırlaştırmaya alma işlemiyle başlıyor. Hayvanlar uyutucu ilaç atarak yakalanıyor. Bunu bir hekimin yapması gerekiyor. Kullanılan ilacın kaliteli olması, dozunun doğru ayarlanması gerekiyor. Pek çok hayvanımız bu aşamada kalp krizi veya şok gibi sebeplerden hayatını kaybediyor. Şu anda çalıştığımız belediyeler içinde, veterinerler tarafından ilaçları onaylanan yalnızca Çankaya Belediyesi var. Mamak Belediyesi ile de, belediye başkanıyla da, çalışanlarıyla da çok sorunlar yaşıyoruz. Hayvana canlı gözüyle bakmayan belediyeler sokak hayvanları konusunda en büyük sorunumuzdur” diye konuştu.

Belediyelerde, veteriner kadrosunun yetersiz olduğunu belirten Merttürk, “Mamak Belediyesi’nde çalışan 3 veteriner hekim var. Mamak kocaman bir ilçe. Veteriner dediğin sadece kediye, köpeğe bakmıyor ki, hayvancılıkla uğraşanların hayvanlarına, bazı bölgelerde vahşi hayvanlara. Bu 3 veteriner ne iş yapsın, hangi birine yetişsin” diye belirtti.

‘Barınaklarda gönüllüler çalışmalı’

Merttürk, hayvan barınaklarda gönüllülerin çalışması gerektiğini savunarak, şunları söyledi: “Bu iş belediyenin atadığı görevliyle yapılamaz. Gönüllüler yapmalı, belediyeler denetleyip, kaynak sağlamalı. Hayvan sevmeyen insanlar barınağa atanıyor. Bu insanlar buraya sürgüne gönderiliyor, ruh halleri zaten iyi değil, kimi öfkesini hayvanlardan çıkarıyor. Biz gönüllüler bazen evimize gece ikide, üçte dönüyoruz. Bunu istediğimiz için yapıyoruz. Bunun karşılığında da para almıyoruz, aksine para harcıyoruz. Belediye olanak sağlamalı. Malzeme sağlamalı. Hayvanların başında zorla tutulan insanlar olduğu sürece, bu hayvanların sağlıklı bir şekilde bakılmalarını ummak naiflik olur. Bu haliylede, yenilenen haliyle de bu durum yürütülebilir nitelikte değil.”

‘Ya barınağa atacaklar ya öldürecekler’

Merttürk, yasa tasarısına karşı çıkma sebeplerini ise şöyle dile getirdi: “Şu anki yasa gereği aldıkları hayvanları aldıkları yere bırakmakla yükümlüler. Yeni yasa bu noktada inisiyatifi belediyeye bırakıyor. Bu hayvanlar zaten çoğu zaman şikâyet üzerine yaşam alanlarından alınıyorlar. Kısırlaştırıldıktan sonra yeni tasarıya göre belediye nereye bırakacağına karar verecek. Ya dağın başına bırakacak, ya barınağa kapatacak ya da öldürecek. 5199 numaralı kanuna göre, bakıma muhtaç hayvanlar barınağa götürülür. Yaralılar, sakatlar, yaşlılar, bebekli anneler… İyileşecek durumda olanlar geri salınmalıdır. Bu hayvanları iki metre karelik bir kafese ömür boyu kapatmak istiyorlar. Her gün bekliyor o hayvanlar oradan çıkacakları günü, telleri ve yeri kazımaya çalışmaktan patileri yara içinde kalıyor. İnsanlarla hayvanların bir arada yaşamasının bir yolunu bulmak zorundayız. Bunun da çözümü daha önce de belirttiğim gibi, belediyelerinin işini layıkıyla yapmasından geçer.”

Taslak sır gibi saklanıyor

“Yasa tasarısı hayvan severlere gösterilmiyor” diyen Merttürk, sokak hayvanlarıyla ilgili bir yasa tasarısının olayın muhataplarından neden saklandığını sordu. Merttürk, “Ne saklıyorlar? Bu taslağın içeriğinde ne var da görmemizi istemiyorlar? Bu çıkan kararları uygulayacak olan biziz” dedi.

Belediyeler cezadan muaf

Merttürk, değişikliğin getirdiği bir diğer sorunun da hayvanları istismar eden ve işkence uygulayan kişilere ceza getirdiği halde, belediyelerin bu cezadan muaf tutulması olarak gösterdi. Merttürk, şöyle devam etti: “Belediyelere cezai yaptırım getirilmesi gerekiyor. Bizim asıl sorunumuz belediyeler zaten. Toplu hayvan katliamlarını gerçekleştiren münferit kişiler değil, belediyelerin kendisidir. Belediyelerin bu suçtan muaf tutulmasını asla kabul etmiyoruz.”

Yarına çağrı

Merttürk, yarın yapılacak eyleme dair de, şu çağrıyı yaptı: “Bu eyleme kalabalık bir şekilde katılmak bizim görevimiz. Orada olmamız, bu yasa tasarılarının hazırlanmasında söz hakkımız olmasını talep etmemiz gerekiyor. Hayvanların yaşam alanlarını işgal eden insanlar olarak bu hayvanlar bizim sorumluluğumuz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Kent-Ekoloji konulu diğer haberler