Takip Et

Güncel

HDP, Leyla Güven için açlık grevi eylemi başlattı

Halkların Demokratk Partisi (HDP), hapishanede süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için eylem başlattı.

Halkların Demokratk Partisi (HDP), hapishanede süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için eylem başlattı. Aralarında milletvekillerininde bulunduğunu HDP’liler Adana, Diyarbakır, Hakkari, Urfa ve Van’da eş zamanlı iki günlük süreli-dönüşümlü açlık grevine başladı.

16 kişi açlık grevine başladı

Artı Gerçek’te yer alan habere göre; Diyarbakır’da ki açlık grevi eylemine, HDP milletvekilleri Dersim Dağ ve Saliha Aydeniz’in aralarında bulunduğu 16 kişi katıldı.   HDP Diyarbakır İl binasın Vedat Aydın Konferans Salonu’nda açlık grevine başlayan grup Leyla Güven’in fotoğrafının bulunduğu önlükler giydi.

Salonda, “Em tecrîdê bişkênin faşizmê hilweşînin” ve “Leyla Güven halkıdır. Tecrit son bulmalıdır” yazılı pankartlar asıldı.  Açlık grevi eylemi yapılan basın açıklaması ile başladı. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Naşide Toprak ve İbrahim Çiçek’in de katıldığı basın açıklamasında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, açlık grevinin amacını anlattı.

“Tecrit kalkana kadar taleplerimizde ısrarcı olacağız”

DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım’da açlık grevi eylemi başlattığını  hatırlatan Dersim Dağ,  Leyla Güven’in talebinin kendilerinin de talebi olduğunu söyledi. Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’e destek olmak amacıyla 5 ayrı kentte açlık grevi eylemi başlatıldığını ifade eden Dağ, Öcalan’ın üzerindeki tecrit kalkana kadar bu taleplerinde ısrar edeceklerini söyledi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler