Takip Et

Güncel

HDP’den bir çok ilde basın açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İstanbul, Diyarbakır, Van, Ankara başta olmak üzere çok sayıda ilde 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekillerinin tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İstanbul, Diyarbakır, Van, Ankara başta olmak üzere çok sayıda ilde 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekillerinin tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

İstanbul

HDP, İstanbul’un, Kadıköy, Sultangazi ve Esenyurt ilçe binaları önünde eş zamanlı olarak basın açıklamaları gerçekleştirildi. Kadıköy’deki açıklamaya, HDP İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, MYK Üyesi İlknur Birol ile birçok il ve ilçe yöneticisi katıldı. Polisin ablukaya aldığı HDP Kadıköy İlçe binası önündeki açıklamada, “Rehin alabilirsiniz teslim alamazsınız” pankartı açıldı, “Siyasi tutsaklar irademizdir” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Burada konuşan HDP’li Saruhan Oluç, siyasi operasyonun “çöktürme planı” dahilinde gerçekleştiğini belirterek, “HDP ve bileşenlerinin bütün kurum ve kuruluşlarını dize getirme planıdır. Bu uygulama neticesinde eş genel başkanlarımız ve seçilmişler tutuklanmıştır. Büyük bir operasyon büyük bir diz çöktürme planıdır. Peki sonunda ne oldu aradan bunca zaman geçti. HDP bütün il ve ilçe yöneticileriyle çok büyük bir direniş gösterdi. HDP’yi siyasetten tasfiye etmeye çalışanlar karşısında çok büyük direnç gösterdi. Tasfiye planı suya düşürüldü. Evet ağır bedeller ödendi ama demokratik siyasetten bizi silemediler silemeyecekler” dedi.

Belediyelere atanan kayyımlara değinen Saruhan, şöyle devam etti: “Kürtlere dediler ki; ‘Siz kendi yöneticilerinizi seçemezsiniz. Seçerseniz biz onların yerine başkalarını atarız.’ Peki bu tuttu mu? Tutmadı. Nereden biliyoruz. 24 Haziran seçimlerinden biliyoruz. Şimdi geliyor yerel seçimler. Bu yerel seçimlerde söz verdik halka. Halkta bize söz verdi. Bu yerel seçimlerde kayyım atanmış olan bütün belediyeleri tekrardan kazanacağız. Halk iradesini gösterecek. Kararlı bir şekilde kimin kendisini yönetmek istediğini kendisi belirleyecek. Onlarla birlikte kendi ilini, ilçesini beldesini yönetecek. 102 belediyeden daha fazlasını alacağız. O kayyım atayarak halkın iradesini halkın sandıklarda verdiği oyları yok sayan gasp edenleri o coğrafyada bir tabela partisi haline getireceğiz. 31 Mart’taki hedefimiz budur. Sadece parti yöneticilerimiz değil halkımız dik durdu. Asla boyun eğmedi. Bundan sonrada boyun eğmeyecek. Bu mücadelede biat etmek yok. Bizim mücadelemiz adalet mücadelesidir. Evrensel mücadelesidir.”

Daha sonra her ilde eş zamanlı olarak okunan basın metnini HDP MYK üyesi İlknur Birol okudu.

Ankara

HDP Ankara İl Örgütü, parti binası önünde yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi. Bunun üzerine basın açıklaması parti binasında yapıldı. Basın açıklamasını HDP Ankara İl Eşbaşkanı Halil Yıldız yaptı. Yıldız, gözaltı ve tutuklamalar ile demokratik mücadele alanının yok edilmesine karşı parti olarak mücadele ettiklerini belirterek, “Bugün örgütlü mücadele geleneğimiz, bileşenlerimiz, Türkiye’nin sosyalist, devrimci, demokrat ve en geniş kesimleriyle  kurduğumuz  ortak mücadele hattı; yeni rejimin inşa edildiği, faşizmi kurumsallaştığı bir dönemde partimize büyük sorumluluklar yüklemektedir” dedi

Yıldız, 9 milletvekillerinin hala cezaevinde olduğunu hatırlatarak, “Bir talimatla, tamamen hukuk dışı bir şekilde yapılan bu operasyon Türkiye siyaset tarihinde 4 Kasım siyasi darbesi olarak geçmiştir. Bu, demokratik siyasete vurulan büyük bir darbe olsa da mücadele geleneğimiz açısından maruz kaldığımız ilk operasyon değildir” diyerek 2009 KCK operasyonları ile 1994 yılında DEP milletvekillerinin tutuklanmasını hatırlattı.

HDP’ye dönük operasyonların nedeninin Türkiye halklarının eşit, özgür ve ortak yaşamını kuracak tek parti olması olduğunu vurgulayan Yıldız, partilerine dönük saldırıların hala devam ettiğini ifade etti. Yıldız, “Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekun saldırılara karşı topyekun bir direniş gösterecek, bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin karalı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Adana

HDP Adana il binasında yapılan açıklamaya, çok sayıda kişi katıldı. HDP Adana İl Eşbaşkanı Mahsun Eriğ, 4 Kasım’ın, demokratik mücadele alanını yok edilmeye çalışıldığı bir dönem olduğunu ve parti olarak bu saldırıları boşa çıkarma mücadelesini vermeye devam ettiklerini kaydetti.

4 Kasım’da eş genel başkanları dahil 16 vekilin tutuklandığını ve şu anda halen 9 vekilin cezaevinde olduğunu anımsatan Eriğ, “4 Kasım Siyasi Darbesi’nin 2. yıl dönümünde, bizler, Türkiye halklarını şiddet girdabına sokmak ve tek adam yönetimine mahkum etmek isteyen bu anlayışın karşısında dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koymaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz” dedi.

Hatay

HDP Hatay İl Örgütü’nün yaptığı açıklamaya partinin Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları katıldı. Burada konuşan Hatimoğulları, partilerine dönük yapılan baskıların tamamen bedel ödetme ve sindirme politikası olduğunu dile getirdi. Dünyada tüm zulüm politikaların sonsuza kadar sürmediğini belirten Hatimoğulları, “Biliyorsunuz tarihteki zulümkar firavunun saltanatı dahi son buldu. Bu karanlık dönemin bir gün sona ereceğini ve aydınlık günlerin doğacağını biliyoruz. Her şeye rağmen bizi baskı ve tutuklamalarla susturmaya ve bitirmeye çalışanlara şunu söylemek istiyorum. HDP bin yılların direniş geleneğinden geliyor. Biz her şeye rağmen ayakta duracağız” dedi.

Antalya

HDP Antalya İl Örgütü de il binalarının önünde basın açıklaması yaptı. Ancak il binasının ablukaya alan polis, HDP’lileri engellemeye çalıştı. Buna rağmen açıklama yapan HDP’liler, “Tutuklu vekiller irademizdir” pankartı açtı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Songül Şarklı, devletin baskı ve sindirme politikalarına değinerek, “Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekûn saldırılara karşı topyekûn bir direniş gösterecek, bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Van

Taşdemir, “Yapılan tamamen siyasi bir darbeydi. Hepimiz biliyoruz ki bu operasyon ve darbeyle amaçlanan, çökertme planını hayata geçirmekti. Faşizme karşı direnen kadınları, gençleri, zindanları ve bir bütünen halkın iradesini yok etmekti. Ama başaramadılar ve direnişle boşa çıkarıldı. Arkadaşlarımız her yerde şu anda özgürlük için, insanlık onuru için mücadele ediyor. Çözüm sürecinde çökertme planı hazırlayanlar; ardından kentlerimizi, bodrumlarda insanlarımızı yaktılar. Biz onları Dersim’den, Zilan’dan tanıyoruz. Biz onları 1994’te yine partimize yaptıkları darbeden tanıyoruz, biz onları KCK operasyonlarından tanıyoruz. Yüz yıldır başarılı olamadıkları gibi bundan sonra da başarılı olamayacaklar. Dünyanın her yerinde faşizm, direniş karşısında kaybetmiştir. Bugün AKP MHP faşizmi de halkımızın direnişi karşısında kaybedecektir. Asla geri adım atmayacağız ve mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Bitlis

Bitlis’te de il binasında yapılan açıklamayla 4 Kasım protesto edildi. Açıklamaya; HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mahmut Celadet Gaydalı, Ömer Öcalan katıldı. HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Nurten Üzümcü, “Örgütlü ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Kars

HDP Kars İl Örgütü’nün de parti binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan HDP İl Yönetici Bişar Abdi Alınak, operasyonun Türkiye tarihine “4 Kasım siyasi darbesi” olarak geçtiğini söyledi. Alınak, benzer şekilde her dönemde demokratik siyasetin tasfiyesine ilişkin operasyonların gerçekleştiğini söyledi. Alınak, “Demokratik tasfiye ve zulüm operasyonlarına asla teslim olmayacağız” dedi.

Erzurum

Erzurum’un Tekman ilçesinde HDP binasında yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. HDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Ömer Cemal Yazıcıoğlu, ortak metni okudu.

Hakkari 

HDP ve DBP Hakkari İl Örgütleri de DBP il binasında ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ile Tayip Temel ile birlikte HDP ve DBP il eşbaşkanları ve yöneticileri katıldı. HDP eski milletvekilleri tutuklu Selma Irmak ve Çağla Demirel’in gönderdiği mesaj, HDP İl Eşbaşkanı Zeynep Kaya tarafından okundu.

Irmak ve Demirel’in mesajı şöyle:

“Tutuklu siyasetçiler olarak çağrımız şudur ki; baskı ve sindirme yöntemi sonuç almamış, ülkeyi bir uçuruma sürüklemiştir. Bir an önce, bu uçurumun ucundan dönülmeli, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak özgürlük ve güvenlik koşulları sağlanmalı, demokratik çözüm ve müzakere sürecine geri dönülmelidir. Halkımıza, kadın arkadaşlarımıza ve gençlerimize mesajımız; direnmeden vazgeçilmediği sürece başarmak mümkündür. Direneceğiz ve başaracağız.”

Antep 

HDP Antep İl Örgütü de düzenlediği basın açıklamasıyla 4 Kasım’ı protesto etti. Yeşilsu Parkı’nda açıklama yapmak isteyen HDP’lilere polis izin vermezken HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile polisler arasında tartışma çıktı. Açıklamaya bugün KPSS’nin olması nedeniyle izin verilmeyeceğini söyleyen polislere Toğrul, “Çevremizde okul yok. En yakın okul 5 kilometre ileride, sizin bu tavrınız kitlemizi provoke etmeye dönüktür. Şu an yapılan Antep’te sadece HDP’ye yapılıyor” diyerek yanıt verdi.

Kısa süreli tartışmanın ardından HDP’liler, Yeşilsu’dan parti il binası önüne alkışlarla yürüdü. Burada konuşan HDP’li Toğrul, 4 Kasım’ı “siyasi soykırım operasyonlar” olarak değerlendirerek, “4 Kasım operasyonu, Orhan Doğanların yaşadığı sürecin 2009’daki KCK operasyonları sürecinin en üst noktaya taşınmasıdır” diye konuştu.

4 Kasım’ın demokratik siyaset alanını kapatmaya dönük olduğunu aktaran Toğrul, ülke ortamını terörize edip seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik bir iktidar hamlesi olduğunu söyledi. Operasyonların, amacına ulaşmadığını dile getiren Toğrul, şöyle konuştu: “HDP, Seyit Rızalardan aldığı mirasla bu operasyonlara karşı durmuştur. Bizler, iktidarın önünde asla diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Operasyonlar, sadece siyasilere dönük değil; direkt halka dönük gerçekleşmiştir. İktidar, yargıyı sopaya dönüştürerek bize karşı kullanıyor. Siyasetçilerimize yönelik hazırlanan iddianamelerin içleri boştur. HDP olarak demokratik siyasetten asla taviz vermeyerek mücadelemizi her koşulda sürdüreceğiz.”

Urfa

HDP Urfa İl Örgütü, Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un katılımıyla basın açıklaması yaptı. İl binası önünde yapılan açıklamada, tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarının olduğu pankart açıldı. HDP Urfa İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, “Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin kararlı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Malatya

HDP Malatya il binasında toplanan partililer adına basın metnini okuyan İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya da 4 Kasım’ı kınadıklarını ifade etti.

Kaynak / Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler