Takip Et

Emek

Hekimler özel sektörde çalışmak için 600 gün bekleyecek

İhraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin çalışmasını engelleyen 5. madde komisyonda tekrar görüşüldü. Görüşme sonucunda AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen madde de, hekimler 600 gün bekledikten sonra özel sektörde çalışabilecek

“Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ndeki bu madde, muhalefetin itirazlarına rağmen Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan oylanmadan dün gece (6 Kasım) geçmişti.

Muhalefetin itirazı sonucu maddenin oylanma şekli, Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesi ile komisyonda yeniden görüşülmesi şeklinde gündeme getirildi.

AKP sunduğu önergede, söz konusu maddede kısmi bir değişikliğe giderek “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayanlara yönelik sınırlamanın kaldırılması ve dolayısıyla bunların tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesine imkan verilmektedir” ifadesini kullandı.

Hekimlere 600 gün bekleme süresi

Bianet’in haberine göre, önerge üzerinde konuşan AKP Milletvekili Abdullah Ağralı, “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayan yeni mezunların özel sektörde çalışmasının önü açılmaktadır” dedi. Düzenleme bu durumdaki hekimlere 600 gün bekleme süresi getiriyor.

HDP Milletvekili Semra Güzel ise söz konusu düzenlemeyle yeni mezunlarda 600 gün beklemenin anlamı olmadığını söyledi. 5’inci madde AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Maddenin kabul edilmesi üzerine KHK ile ihraç edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Eliniz kana bulaştı” diye tepki gösterdi.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler