Takip Et

Dünya

Hollanda polisi: Tramvay saldırısının zanlısı 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökmen Tanış

Hollanda’nın Utrecht kentinde bir saldırgan tramvayda yolculara ateş açtı. Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırganın Yozgatlı olduğu belirtiliyor

Hollanda’nın Utrecht kentinde bir saldırgan tramvayda yolculara ateş açtı. Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırganın Yozgatlı olduğu belirtiliyor.

Hollanda’nın Utrecht kentinde bir saldırgan tramvayda yolculara ateş açtı. Tramvay yerel saatle 10:45’de 24 Ekim Meydanı’nda ilerlerken saldırı düzenlendi. Saldırgan daha sonra bir araçla olay yerinden kaçtı. Polis kentte saldırganı arıyor. 24 Ekim Meydanı’na, terörle mücadele şubesi birimlerinin yanı sıra ambulanslar ve üç helikopter gönderildi. Yaralılar ve yaşamını yitirenler hastanelere kaldırıldı. 

Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 kişinin yaralandığını açıkladı.

Saldırgan Yozgatlı

Utrecht polisi, zanlının 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökmen Tanış olduğunu duyurdu. Twitter hesabından yapılan açıklamada Tanış’a yaklaşılmaması, onu görenlerin güvenlik güçlerine haber vermesi istendi. Utrecht’te polis saldırı sonrası bir eve baskın düzenledi. Gözaltına alınan olup olmadığı açıklanmadı.

BBC Türkçe’ye konuşan Utrecht’te yaşayan Türkiyeli bir iş insanı, Gökmen Tanış’ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu, daha önce Çeçenistan’a gidip savaştığını söyledi. Türk iş insanı, Tanış için “Birkaç sene önce IŞİD’le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı” dedi.

RUTTE: Bir terör eylemi 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Utrecht’teki saldırıyla ilgili olarak “Açık bir terör eylemi” dedi. “Hoşgörülü Hollanda toplumuna saldırıldığını” belirten Rutte, “Öncelikle zanlıyı ya da zanlıları yakalanmaya odaklandık” diye konuştu. Rutte, Utrecht’te endişe verici bir durum olduğunu söyledi. Hükümet, kriz masası oluşturdu.

Başkent Lahey’de Parlamento ve Başbakanlık binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kraliyet Özel Birlikleri, kentte otomatik silahlarla devriye geziyor. Hollanda’da havaalanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Hollanda’nın dördüncü büyük kenti olan Utrecht, ülkenin tam ortasında yer alıyor. Kara ve demiryollarının kesişme noktası olan kent, “Hollanda’nın kalbi” olarak adlandırılıyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler