Takip Et

Güncel

İHD, Hasta tutuklu Mahmut Aktaş serbest bırakılmasını istedi

İHD İzmir Şubesi, Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kalp hastası, ağır hasta tutuklu Mahmut Aktaş durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi. 

İHD İzmir Şubesi, Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kalp hastası, ağır hasta tutuklu Mahmut Aktaş durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla 459’uncu kez Konak ilçesindeki Başbakanlık binası önünde bir araya geldi. Bu haftaki açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katılarak destek verdi. “Susma, suça ortak olma ölüyorlar” pankartının açıldığı eylemde bu hafta Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutuklu Mahmut Aktaş durumuna dikkat çekti. Açıklamayı İHD adına yönetim kurulu üyesi Ali Aydın yaptı.

‘Hastaneye gidişler engeleniyor’

İnsan Hakları Derneklerinin bulunduğu kentlerde senelerdir cezaevlerindeki ağır hasta tutukluların durumunu anlattıklarını belirten Aydın, gün geçtikçe ağır hasta tutukluların sayısının da artığına dikkat çekti. Yıllardır “Tedavi olmak bir haktır, engellenemez” dediklerini dile getiren Aydın, cezaevlerinde hasta tutukluların tedavilerin yapılmadığını hatırlattı. Tutukluların çeşitli gerekçelerle hastaneye götürülmediğini sözlerine ekleyen Aydın, şöyle devam etti: “Ya da üst üste ‘üst araması’ dayatmasıyla hastaneye gidişler engelleniyor. Hastaneye gidişler ise sağlıksız, hijyen olmayan bir ortam olan tek hücrelik ringlerle sağlanıyor. Bazen ters kelepçe, bazen de çift kelepçe takılarak insan onurunu ayaklar altına alan uygulamalarla karşılaşılıyor. Koğuşlar, kapasitenin üstünde dolu olduğu için sağlıksız ortamlar oluşuyor. İnsanlar yerlerde yatmak ya da nöbetleşe yatmak zorunda kalıyorlar. Bu durum hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Sıcak suya ulaşmada da sorunlar oluşuyor. Böyle olunca da temizlikte sıkıntılar yaşanıyor.”

Serbest bırakılsın

Aydın, Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevinde bulunan kalp hastası ağır hasta tutuklu Mahmut Aktaş’ın durumuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Mahmut Aktaş, 1953 Malatya’nın Akcadağ ilçesinde doğudu. Aktaş, değişik tarihlerde girdiği cezaevlerinde 26 yılını doldurmuş durumdadır. Aktaş’ın, ağır kalp hastasıdır ve ayrıca hipertansiyon rahatsızlığı da bulunmaktadır. Atar damarında 5 derece genişleme var, ayrıca yoğun depresyon ilacı kullanmaktadır. Aktaş’ın ailesi ile yapılan görüşme sonucunda kalp kapakçığı ve damarlardan ameliyat olması yönünde raporları olmasına rağmen ameliyat edilmemesi için ödenek yok gibi değişik gerekçeler öne sürülmüştür. Ardından hastanelerde yoğunluk ileri sürülmüş son olarak da Yeşilyurt Devlet Hastanesindeki heyetin, Mahmut Aktaş’ın bildirdiğine göre, kendisiyle görüşmeden belgelere bakarak ‘ameliyatın risk teşkil edebileceği ihtimali’ üzerinden ameliyat yapılmaması kararı verilmiştir. Ayrıca diş tedavisine de ihtiyaç vardır. Daha önce yapılmış olan dişlerinin değiştirilmesi gerektiği için Konak Diş Hastanesine başvurulmuş fakat hastane tadilatta olduğu için bakım yapılamamış. Bunun üzerine Bornova’ya götürülmüşse de diş tedavisi yapılmamıştır. Biz insan hakları savunucuları olarak Aktaş’ın durumunu yakından takip edeceğiz. Ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler