Takip Et

Emek

İhraç edilen hekimlere çalışma yasağı getiren 5’inci madde, tekrardan gündeme gelecek

İhraç edilen hekimlere özel hastanelerde çalışma yasağı getiren 5’inci madde, Meclis komisyonunda yeniden görüşülecek

AKP’nin ihraç edilen hekimlerin özel hastanelerde de çalışmasını yasaklayan kanun teklifi komisyonda gerginliğe yol açmış, tasarının 5’inci maddesi komisyonda kavga gürültüyle kabul edilmişti. Ancak muhalefet partilerinin milletvekilleri maddenin usulsüz şekilde oylandığını ifade ederek tutanak tuttu. İlgili madde yeniden komisyon gündeminde görüşülecek.

Komisyonun sadece güvenlik gerekçesiyle atanmayan hekimlere özel hastanede çalışabilme imkanı vermesi yönündeki değişiklik, hekimlere “Ölümü gösterip sıtmaya razı ettirmek istiyorlar” dedirtmişti. Tasarının bu şekliyle kabul edilmesi halinde güvenlik gerekçesiyle göreve başlatılmayan hekimler kamuda çalışamayacak, ihraç edilen hekimler ise hem kamuda hem de kamuyla sözleşmesi olan özel hastanelerde çalışamayacaktı.

Görüşmeler 11 saat sürdü

Sağlık alanında bazı düzenlemelerin öngörüldüğü torba yasa teklifinin ihraç edilen hekimlerin çalışmasını engellemesini öngören maddesi TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi. Madde üzerine tartışmalar 11 saat sürdü. Kabul edilen 5. maddeye göre, ihraç edilen hekimler, diş hekimleri ve tıpta uzman olanlar, sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında çalışamayacak. Güvenlik soruşturması nedeniyle açığa alınan hekimler ise madde kapsamı dışına çıkarıldı.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari yaptırımları güncelleyen, sağlıkta şiddete ilişkin düzenleme ve tütün ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte Genel Sağlık Sigortası kapsamını genişleten Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 5. maddesi, tartışmalar eşliğinde kabul edildi. Komisyonda, teklifin 5’inci maddesinin görüşmeleri 11 saat sürdü.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler